Svůj hudební koktejl prokládala i komentáři odrážejícími její životní postoje. Interpretka koncertuje s kapelou Illuminati.ca a její show provází originální kostýmy, doplňky i taneční kreace.

Sotva se Jana Kratochvílová objevila na pódiu, veškeré dění se od baru přesunulo na parket. Mezi návštěvníky koncertu se našlo několik mladých, nicméně převažovala spíše starší generace. Publikum čítající necelou stovku lidí, však Jana rozparádila i bez písní, které ji v 70. letech proslavily.

„Víte, nesmíte se nechat pohltit systémem,“ kladla na srdce všem přítomným v přestávkách mezi písničkami. „My jsme nikdy nedělali, co po nás chtěli – někdo prostě musí být rebel. Na rozdíl od některých, kteří se přizpůsobili jakémukoliv režimu. Ale hlavně, nebýt v systému vám dá neskutečnou svobodu. Držte se svého spiritu! Nenechte na sebe chrlit negativa z televizních zpráv, snižujete si tím vlastní vibrace – a přitom, kdybyste chtěli, mohli byste stavět vesmír,“ apelovala na všechny přítomné.

Elánem a energií nabitá, extravagantní, bláznivá, ale hlavně fenomenálně zpívající – to vše je Jana Kratochvílová. V závěru svého vystoupení všechny přítomné vyzvala: „Víte, někdy to spíš vypadá, že ti lepší ze světa odcházejí a ti horší zůstávají, a tak pomáhejte všem, kteří padají na zem. Nebuďte k sobě lhostejní.“

V Konstantinových Lázních to letos byla již šestá akce z několika desítek naplánovaných pro rok 2019, které jsou součástí projektu Kulturní Konstantinky s podtitulkem Konstantinovy Lázně – kulturní mekka Plzeňského kraje. „Venkovní akce pořádáme již šestnáct let, hudební klub provozujeme sedm,“ informuje starosta Karel Týzl. „Začínali jsme od nuly, s klasickými zábavovými kapelami. Dnes už si dovolím říci, že máme mezi umělci jméno, a tak přijedou za rozumné peníze také známější kapely. Veškeré akce jsou v režii obce. Na začátku jsme dávali ročně na kulturu 30 tisíc korun, dnes je to 1,7 milionu. Ne vše se nám samozřejmě vrátí, protože děláme i akce, které jsou pro návštěvníky zdarma či za dobrovolné vstupné, ale celkově se nám daří.“

Ale ze začátku na tyto akce chodili podle jeho slov téměř výhradně místní. „Lidé si to ale řekli a zejména venkovní akce jsou hojně navštěvované,“ uvádí starosta.

„Dostali jsme sem skvělá jména. Samozřejmě úplně top jména si až na výjimky, jako například letos Marii Rottrovou či předloni Václava Neckáře, nemůžeme dovolit zvát pokaždé. Ale prostě chceme, aby to tady kulturně žilo. Dřív lidi neměli kam chodit, maximálně do hospody. Nyní mají další možnosti, kde se mohou pobavit.“

A podle čeho vybírají interprety? „Chceme co nejkvalitnější umělce, ale zároveň za rozumnou cenu, kterou jsme schopni ještě utáhnout. Nejsme zaměření na vybrané žánry, výběr je pestrý. Jana Kratochvílová vystoupila v naší obci už předloni a lidé byli nadšení. Je to prostě originální show,“ dodává Karel Týzl.

Lenka Mahdalová