„Tuto akci pořádá přímo Základní umělecká škola ve Stříbře, samozřejmě za podpory města a kraje. Jako dítě jsem hrál na spoustě přehlídek a utkvělo mi to v paměti. To byl zřejmě podnět, který jsem potřeboval, abych něco podobného stvořil v tomto městě,“ vzpomíná na prvopočátky přehlídky ředitel stříbrské ZUŠ František Kratochvíl.

„Zatím je zájem o hraní vidět, za těch šestnáct let se tu vystřídalo tři a půl tisíce účinkujících, což hovoří za vše. Mrzí mě však to, že bývá málo diváků, že o takovou hudbu má jen málokdo zájem,“ lituje malou podporu obecenstva Kratochvíl.

Mezi muzikanty si přijela zazpívat Jana Puterová (Kris Kros Kvintet). „Po domluvě s panem Bulkou jsem si tu zkusila Zlaté střevíčky. Zpívalo se mi dobře, je tu dobrá akustika,“ řekla nám hostující zpěvačka.

Každoročně do Stříbra jezdí i tachovský Dechový orchestr mladých. „Jsme zde pravidelnými hosty. Jezdíme ale i jinam, často i do ciziny, třeba do Itálie, Německa, byli jsme i v Japonsku,“ říká Sandra Volková z Tachova, která hraje na příčnou flétnu. „Jsme dobrá parta, to pak hraní baví. Hraju už devět let,“ dodala muzikantka, mezi jejíž koníčky ještě patří kytara, piáno a břišní tance.

Mezi posluchači byly i Jitka Filipová a Petra Urbanová. „Na dechovku chodíme rády, vždy jsme spokojené s výběrem kapel i repertoáru. Samozřejmě nejvíce oceňujeme místní nejmladší dechový soubor Notičky ze Stříbra,“ byly spokojené posluchačky, které dodaly, že si cení práce pořádající školy.