Stříbrský ostrůvek nebo též Sulislavský národnostní ostrůvek vznikl v dávné minulosti. Zahrnuje obyvatele Sulislavi, Sytna, Svinné, Vranova a Butova, kde si obce až do počátku 20. století udržely své zvyky, kroje i jazyk. Obyvatelé těchto vsí však k sobě v posledních letech přiřadili i Lhotu. „Nápad uspořádat takový ples, kde bychom mohli potkat většinu našich přátel, navrhla moje manželka Ilona. A protože v Sulislavi nemáme na takový počin vhodné prostory, domluvili jsme se starostkou Vranova,“ uvedl starosta Sulislavi Milan Strohschneider. „A bereme to jako ples putovní, každý rok jej bude pořádat jiná obec,“ dodal starosta.

Pro návštěvníky plesu byla zajištěna autobusová doprava. Na pódiu hrála kapela Amati band a hlavní cenou v tombole byl televizor. Ten si odnesl Pavlík Frei. Přijeli i bývalí obyvatelé obcí. „Příbuzenstvo mám ve Svinné, ale teď žiji v Plzni. Dnes se tu dobře bavím, po letech mě totiž řada kamarádů z okolí nepoznává, a tak se pořád představuji těm, co mě vlastně znají,“ smál se Martin Feistinger. „Jinak do Svinné se vracím pravidelně, hlavně kvůli přírodě,“ dodal návštěvník plesu.

Dámská volenka přinesla ženám karafiáty, dalším velmi potleskem oceněným bodem programu byla mazurka. „Je to skvělý ples. Jsou tu lidé, které jsme i několik let neviděla, byl to opravdu dobrý nápad zorganizovat takovou akci. Takové setkání všechny potěší. Ještě se chystám na sulislavský masopust,“ uvedla Jana Maindová z Vranova.

Štafetu organizace plesu převzal starosta Sytna Václav Bodiš. Druhý ples bude tedy v režii Sytenských.