„O začátek se postará skupina historického šermu Kargen ze Staňkova, která představí palné zbraně středověku. K vidění budou například hákovnice anebo dělo," uvádí za organizátory moderátor Libor Marek.

Poté se moderátor ujme slova a spolu se svým kamarádem a filmovým kolegou Josefem Babkou provedou návštěvníky po kdysi honosném sídle pánů s erbem labutě. Prohlídky s průvodci budou skutečně pikantní, protože jednotlivá místa organizátoři osadí starými fotografiemi a kresbami, tak, aby si každý mohl vybavit, jak asi hrad vypadal v době své největší slávy. „Během prohlídek se zájemci o historii zastaví i v nově opraveném kostele Sv. Máří Magdaleny, kde mohou sejít do hrobky pánů ze Švamberka a podívat se na krátký filmový příběh o hradu a o kostele," dále popisuje Marek.

Sobota 19. července
18 hodin
Krasíkov

Milovníky zvířat potěší Milan Zaleš ze ZOO Plzeň, který předvede letové ukázky dravců. Úžasná podívaná nejen pro velké, ale i malé diváky.

Dále středověký večer nabídne veselou scénku z dávných časů s názvem „Verbování", kdy zkříží meče udatní rytíři, lapkové, ale i statečná šenkýřka. Vše v režii skupiny historického šermu  Kargen.

„Kolem deváté hodiny večerní se přesuneme do kostelních prostor, kde bude bohatý program pokračovat. Mikrofonu se totiž ujme Jan Jirák z Muzea v Klatovech a povypráví o pivovaru na hradě i v podhradí," poukazuje organizátor s tím, že zajímavá prezentace přinese i unikátní fotografie lahví, etiket a dalších pivních artefaktů.

Po skončení přednášky si slovo opět vezme Libor Marek. Slavnostně uvede nový film Hrad Přimda, který natočil se svými kolegy (kamera Antonín Hříbal, moderátor Josef Babka a hmotové kresby Andrea Huclová). Mimochodem dokument o Přimdě je vhodný i pro děti, protože obsahuje velké množství záhad a pověstí. Starší diváci v něm objeví tajuplné scény a kresby, jenž ještě nikdy a nikde nebyly publikovány.

Po skončení promítání se na nádvoří rozjede velkolepá ohňová šou, která celou akci uzavře. Začátek historického středověkého večera je plánován na 18 hodinu.