Čím si to vysvětlit, nám objasnila ředitelka tachovského muzea Jana Hutníková: „Většina návštěvníků našeho muzea pochází z Tachovska a ti mají v průběhu léta dovolené, takže vyrážejí na výlety a tady ve městě se nezdržují.“ Kdo tedy v těchto dnech muzeum vyhledává? „Jsou to lidé z plzeňského kraje, turisté nebo místní rodáci, kteří sem zavítají za příbuznými a chtějí si připomenout nejen historii města,“ dodala Hutníková.

Právě tachovští obyvatelé se pravidelně zúčastňují vernisáží. Z tohoto důvodu se přes prázdninové období žádné nekonají. „Zájem by nebyl dostatečný,“ řekla Hutníková. Nečekejte ani noční prohlídky. Proč? „V létě se stmívá až v pozdních hodinách, tudíž by se na ně nemohly dostavit děti,“ oznámila ředitelka.

Co nám tedy muzeum v prázdninových měsících nabízí? Můžete shlédnout dvě výstavy, jež budou k vidění do konce srpna. „Máme tady výstavu Kaple a kapličky okresu Tachov od pana Procházky. Další s názvem Divadelní kostýmy a jejich tvorba, kterou zapůjčilo Divadlo J. K. Tyla v Plzni,“ sdělila nám Hutníková. Právě přehlídka textilní tvorby divadla je svým pojetím určena pro široký okruh lidí. Nejenže si přijdou na své milovníci různých, již hotových převleků, ale součástí expozice je i výtvarná tvorba, díky níž poznáte kreslenou formu budoucí podoby kostýmů.

Na srpen je naplánované Kamenosochání, kde vám umělci předvedou, jak vznikají sochy. Sami si to budete moci v prostředí klášterní zahrady vyzkoušet. „Máme připravený i doprovodný program – výtvarnou dílnu, různé hry pro děti,“ vyjmenovává Hutníková.

Na konec prázdnin muzeum přichystalo derniéru výstavy Divadelní kostýmy a jejich tvorba. Zažijete zde představení odehrané v kostýmech. „Tímto se muzeum rozloučí s prázdninami,“ vysvětluje Jana Hutníková.

Ovšem to není vše, co muzeum přichystalo. „Až do poloviny srpna se zájemci mohou přihlásit do Trienále neprofesionální výtvarné tvorby tím, že odevzdají svá díla. Soutěž vyvrcholí v září výstavou těchto děl,“ sděluje ředitelka podmínky soutěže a dodává: „Jsou vyhlášeny tři kategorie – kresba, malba, grafika.“

Součástí expozice muzea je samozřejmě i stálá sbírka. „Největší radost nám udělalo získání betlému z třicátých let. V té době byla jejich výroba populární, ovšem toto je jediný, který jsme získali. Pochází z Plané a když se složí, tak zabere celou místnost,“ chlubí se novým úlovkem Jana Hutníková a vzápětí přidává: „Těšit se na něj návštěvníci můžou o vánočních svátcích.