Předchozí
1 z 5
Další

Celý život sbírá obaly od žvýkaček, má ji přes 32 tisíc

Sbíral je nejprve na zemi, na parkovišti tiráků a dostával od spolužáků. Řeč je o obalech žvýkaček, které sběrateli učarovaly natolik, že jeho celoživotní koníček má dnes přes třicet dva tisíc exponátů ze sto dvaceti osmi zemí celého světa. Nejstarší obal, který je  z roku 1892 od amerického výrobce. 

Lidé odvedle: Daniel Jahn ze StříbraZdroj: DENÍK/Antonín Hříbal

Vše začalo rozbalenou žvýkačkou od spolužáka. Provoněla celou třídu a já si tenkrát vzal obal ze zvědavosti a dal si ho do tramvajenky. Na ulici pak ležel další a k tomu jsem si koupil východoněmecké žvýkačky. Tou dobou se psal rok 1964 a téměř se nedaly koupit žvýkačky světoznámých výrobců jako Wrigley či Clark Gum.  Podal jsem si inzerát a ozvalo se asi šedesát sběratelů, že chtějí měnit obaly a já pak ještě vstoupil do Klubu sběratelů kuriozit. Navíc jsem měl známou cukrářku, která mi občas nějaký ten obal schovala.

Lidé odvedle: Daniel Jahn ze StříbraZdroj: DENÍK/Antonín Hříbal

Takzvané západní žvýkačky se v Československu špatně sháněly, měli jsme tu hlavně Pedro nebo Sevak. Při troše snahy se ale daly získat jen obaly od žvýkaček, a to z jakékoli země. Buď výměnou s jiným sběratelem, nebo jsem psal dopisy výrobcům a oni mi pak poslali celé série obalů. Občas se ale stalo, že sice   přišel dopis z druhého konce světa, ale obálka byla buď zbavená poštovních známek, nebo i prázdná.  To byly výjimky, většinou ale došla pošta v pořádku a tak mám obaly i z takových zemí jako je Trinidad a Tobago, Fidži, Austrálie, Nový Zéland, i ze skoro celé Jižní Ameriky, Hondurasu, Guatemaly, Kostariky, ale také z Afriky, Botswany, Tanzanie a Ugandy.

Lidé odvedle: Daniel Jahn ze StříbraZdroj: DENÍK/Antonín Hříbal

Daniel Jahn přišel kvůli nemoci o obě nohy a je dnes upoután na invalidní vozík. Přesto neztrácí sběratelský elán a svoji sbírku neustále doplňuje. Je stálým členem klubu sběratelů, se kterými udržuje kontakty. K tomu dělá heraldiku a sbírá znaky měst a obcí České republiky. Velikou pomocí mu je jeho manželka Věra.  Pomáhá mu nejen v životě jako takovém, ale i s tvorbou heraldických znaků.

Lidé odvedle: Daniel Jahn ze StříbraZdroj: DENÍK/Antonín Hříbal


Současný stav podoby žvýkačkových obalů ho ale vůbec netěší.  Vidím veliký úpadek. Jsou bez potisku nebo dají padesát polštářkových žvýkaček do jedné pixly. Navíc snad všude na světě je vyrábí jeden výrobce ať už je to v Polsku nebo na Filipínách. Jsou sice výjimky, jako jižní Korea a Vietnam, ale už to není to, co to bývalo, kdy na obalech byly třeba vyobrazené komiksové postavičky, vlajky zemí, auta, fotografie herců. Právě letos je tomu přesně sto padesát let, kdy v Americe objevil Thomas Adams využití stromové pryskyřice jako žvýkací gumy.

Lidé odvedle: Daniel Jahn ze StříbraZdroj: DENÍK/Antonín Hříbal