Předchozí
1 z 6
Další

Lidé od vedle: Hana Štollová

Sbírá české parfémové sklo a starou českou bižuterii. Také vyrábí bižuterii novou, a to z nových materiálů i ze starých, třeba stoletých sklíček. Ty pro ni shánějí kamarádi nejvíce na Jablonecku. Má dvě dcery, a ty když začaly mít potřebu se zdobit jako každá dospívající dívka, pustila se do výroby šperků nejen pro ně, ale i pro jejich kamarádky. Propadla tomu natolik, že ji tato vášeň dovedla při shánění materiálu k nejrůznějším zajímavostem a informacím o českém skle, takže se z ní postupem času stala i velká znalkyně právě českého skla a bižuterie.

Své krásné flakónky od parfémů si Hana nenechává jen pro sebe, ale formou výstav je prezentuje dál. Říká, že hlavním poselstvím jejích výstav je ukázat mladé generaci krásu skla, která se u nás vyráběla.

Lidé od vedle: Hana Štollová.Zdroj: Archiv Hany Štollové

Kdo paní Hanu zná blíž, dobře ví, že je milovnicí a znalkyní nejen krásy neživé, ale že je i velká znalkyně přírody a zvířat. Přátelé ji běžně oslovují k identifikaci rostlin a ptáků, které neumí sami poznat. Doma se stará o tři kočky, přičemž nejmladší je "pan" Filibert, lidově řečený Bertík - plemeno Devon rex.

Lidé od vedle: Hana Štollová.Zdroj: Archiv Hany Štollové

Hana Štollová se často směje, že Bertík se rozhodl stát též znalcem bižuterie, kdykoliv se totiž pustí do tvoření, zatímco starší členové kočičí party si již korálků ani nevšimnou, tenhle rošťák pacičkou loví v krabicích korálky a po chvíli je vesele honí po místnosti.

Lidé od vedle: Hana Štollová.Zdroj: Archiv Hany Štollové

A kočky Hanu doprovází i když jde pracovat na zahradu. To je další koníček, kterému se ráda věnuje. Nejen čtení encyklopedií o floře a fauně, ale především práce na zahradě jí přináší velkou radost a uspokojení. Těší ji pohled na záhony plné nejrůznější květeny plné hmyzu. Prořezává-li stromy, tvrdí, že každá odrůda má mít své. A jak už k milovnici skla patří, má i zahradu zdobenou svým osobitým stylem, sklo najdete všude.

Lidé od vedle: Hana Štollová.Zdroj: Archiv Hany Štollové

Nejvíce, na co je opravdu pyšná a co jí činí nejvíce radosti, je ale její kůň Leon. Před dvěma lety si totiž splnila svůj dětský sen. Jednoho dne se doslechla od známé, že je ke koupi vyřazený závodní kůň, tehdy s pošramocenou duší. Neváhaly s mladší dcerou ani chvíli a vyrazily se na něj podívat. V tu dobu na duši zlomený a bolavý kůň, ale s hrdě vztyčenou hlavou, jí natolik učaroval, že setkání znamenalo lásku na celý život. Leon byl přesně to, po čem od dětství, kdy sama na koni jezdila, toužila. Rozhodování bylo rychlé. Dnes je kůň z bolavé duše vyléčen a je v plné kondici, opět je to 650 kilo svalů, které na slunci jen hrají. Paní Hana už nyní nejezdí. Ježdění se věnují její dvě dcery, které jsou obě koňařkami od svých šesti let a rekreačně se na Leonkovi toulají krásnou přírodou kolem Stříbra. Hanu můžete potkat v lukách a lesích na procházce ve společnosti svého koňského kamaráda, kterého vodí i na houby.

Lidé od vedle: Hana Štollová.Zdroj: Archiv Hany Štollové

Úsměvná je historka, když paní Hana své rodině řekla, že si koupila koně. "Čekala jsem, co mi doma poví a rozštípla to moje maminka, která do ticha řekla: No konečně," vypráví se zasněným výrazem. O svém koni Hana říká, že svůj největší dostih už vyhrál. Má milující paničku a šťastný život.

Lidé od vedle: Hana Štollová.Zdroj: Archiv Hany Štollové