Na jednu stranu dobrý nápad třeba s čipy do kontejnerů na odpad, aby je mohli popeláři ihned po zaplnění odvézt. Na stranu druhou, je to cesta navíc. Jedou pro plný kontejner, ale pak absolvují obvyklou trasu kolem stejného kontejneru v rámci svozového dne. Stojí to peníze za software i za naftu a další vstupní náklady. Ale to se určitě časem spraví k lepšímu.

A ještě jeden poznatek k tzv. smart city. Chytrá toaleta. Jednu instalovali v Chodové Plané a je dobře, že je na místě snadno přístupném všem. Je hezká, čistá, ekologická a provozovatele informuje mimo jiné o tom, že jímací nádoby jsou plné, nebo že je třeba doplnit chemikálie. A můžete se zde připojit na wifi, nebo si dobít mobil.

Komplikovanější to má uživatel, který nutně potřebuje na záchod. Dříve stačilo na veřejných toaletách hodit obsluze do talířku desetikorunu a jít do kabinky. Teď, abyste se dovnitř dostali, musíte vytáhnout mobil, napsat sms v určitém tvaru, odeslat na dané číslo, nebo vyndat platební kartu a zaplatit. Pak čekat, až se ozve tón a dveře povolí. Hezké, ale zdlouhavé. A může to mít nepříjemné následky.

Ladislav Macák.
Starosta Tachova Ladislav Macák: Překvapilo mne navýšení byrokracie