Je zajímavé, jaké diskuse se v poslední době vedou kolem tématu úspor energií a ekologie vůbec. Na první pohled to vypadá moc krásně, bydlet v ekologickém domě a jíst zdravé bio. Jenže věřte nevěřte, já mám z toho trochu jiný pocit.

Domy s vysokou úsporou energie stavěné speciální technologií si kupují zpravidla více majetní lidé. Ti vlastní většinou dvě auta a proto si u stavebních firem nechávají postavit u ekologického domu dvojgaráž. Technologie rekuperace tepla, tepelné čerpadlo a například výroba trojitých oken plněných speciálním plynem zanechá prý dost velkou ekologickou stopu. (Většinou se požívá k výrobě těchto zařízení hliník a další barevné kovy. Ty se musí nejen vytěžit, ale také náročnou technologií zpracovat…)

A co auto? Hybridní pohon spořící palivo je skvělá věc. Ale zase ta cena… No a koupí-li si takové auto někdo, musí ty peníze zase někde vydělat, ve výrobě, službách atd… Tudíž zase zanechá za sebou větší ekologickou stopu.

A takový dům se nestaví uprostřed velkoměsta, ale někde na periférii. A protože pracují oba manželé ve městě, tak oba svým vozem jezdí denně do práce. Auto potřebuje nejen benzín ale také servis a to častěji a dražší, čím je vůz více in. O víkendu jede rodinka nakoupit do obchodu. Samozřejmě biopotraviny. Ty se dovážejí mnohdy až z druhého konce světa.

A tak lodě a letadla s kamiony a dodávkami opět zanechávají ekologickou stopu. Doma mají z okna krásný výhled na větrné elektrárny. Zelená energie je v kurzu. Jenže, když nefouká vítr, tak se pálí v hnědouhelných elektrárnách uhlí. A když zafouká, vrtule se roztočí, tak ta energie z uhlí nejde ihned vypnout. Takže se pouští, jak říkala moje babi, pánu bohu do oken a uhlí se pálí dál.

Co s tím? nechat si masírovat mozek od ekologů, nebo anarchisticky zarputile topit pet lahvema v Petrách? Svět není černobílý a ani vše, co je vydáváno za eko, nemusí zrovna přírodě přispět. Řešením je prý jít cestou úspor. Jenže kolik a co ušetří dva spořivé vozy s hybridním pohonem?