Vlnu polemiky vyvolal sobotní předčasně ukončený festival deathmetalových kapel v zahradě tachovského muzea. Festival skončil v jedenáct večer na pokyn policie kvůli rušení nočního klidu. Zrovna byla v půli svého koncertu závěrečná kapela.

Účastníci festivalu zásah policie respektovali a v klidu se rozešli. Z řady diskusí na sociálních sítích k této problematice vyvstala mimo jiné otázka, zda takový druh hudby vůbec do uvedeného prostředí patří.

Ano, patří. Ať už je to metal, dechovka, country, folklór, hip hop, vše je to kultura, hudba, každá má svoje příznivce a všichni mají právo si svoji muziku živě poslechnout.

Reklamní orel s motivem přistávajícího UFO.
PODÍVEJTE SE: U dálnice na Tachovsku přistává UFO

Snad při každé takovéto veřejné akci se najdou lidé, kterým hluk vadí. Sobotní festival rozhodně nebyl akusticky předimenzovaný, zvuková aparatura byla po desáté hodině ještě utlumena. Mnohem více do noci „řvou“ jiné akce, pověstné jsou tím třeba lunaparky o městských slavnostech.

Organizátoři hudebních festivalů to nemají jednoduché, vše je o toleranci, ale do muzejní zahrady tato hudba patří. Jako každá jiná.