Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ještě něco k mnichovské zradě...

NÁZOR - Jako každý rok, tak i letos se k výročí mnichovské zrady objevilo mnoho komentářů a několik nových postřehů

3.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Hlavní je snaha dospět k nějakému přesvědčivému závěru o tom, zda se tehdy mělo bojovat či nikoli. V následujích řádcích je uvedeno několik okolností, z nichž některé možná nejsou všem známy. Za prvé: Zhruba každý čtvrtý voják naší armády byl sudetský Němec. To, jak smýšleli, bylo na první pohled patrné z výsledků voleb, kdy asi 90% z nich se přihlásilo k národnosti cizího, tehdy už nepřátelského státu. A to se stalo tehdejší Československé republice, tedy státu, který nebyl založen na principu národnostním, ale územním. Za druhé: Protože těsně před Mnichovem provedl Hitler anšlus Rakouska, mohla německá vojska postupovat právě z Rakouska, kde opevnění nebyla.

Jako příklad lze připomenout osud Francie, které Maginotova opevněná linie nebyla také nic platná. Za třetí: Náš tehdejší prezident, dr. Edvard Beneš, si nechal vypracovat studii od našeho generálního štábu. Téměř 90% názorů v této studii vidělo ozbrojený odpor v tehdejších podmínkách za beznadějný. Za čtvrté: Vlastně největším argumentem pro ozbrojený odpor bylo morální hledisko. To hraje v případě ohrožení velkou úlohu vždy, protože bránit se je povinnost. Jenomže jak se potom mnozí Češi chovali, a jak se kolaborovalo! Například po atentátu na Heydricha vypsali Němci peněžitou odměnu tomu, kdo jim poskytne informace vedoucí k zajištění pachatelů. Fronta udavačů byla dlouhá několik desítek metrů! Za páté: Protože ozbrojený odpor by byl v rozporu s rozhodnutím signatářů Mnichovské dohody, byli bychom za viníka vzniklé války téměř jistě označeni my.

Prezident Beneš to tehdy opravdu neměl lehké. Snad nejvýstižněji komentoval roli skutečných viníků mnichovské zrady britský ministerský předseda Winston Churchill, když řekl: „Prý tam jeli zachraňovat mír. Mír nezachránili, zato Velká Británie ztratila čest“. Svatá pravda. Dodejme, že právě Winston Churchill, jako ministerský předseda, velmi rychle pomohl Velké Británii čest znovu získat.

Petr Janata

Tento příspěvek byl redakčně upraven.

3.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení