Jsem jenom obyčejná ženská, už žádná dorostenka v rozpuku, tedy dalo by se říct, spíše seniorka. Můj práh vzrušivosti už je poněkud vyšší. Už bych to nečekala, ale článek pana Jana Terely v Tachovském deníku k jeho kauze se zbytkovým alkoholem mě dost napružil. Přiznávám, že mě i trochu potěšilo, že ještě existuje něco, co je schopno mě nadzvednout ze židle.

Pan Terela se nám snaží vnutit názor, že zbytkový alkohol v krvi řidiče není nic špatného. On za to vlastně ani nemůže, že jel opilý (alkohol v krvi je přece známkou opilosti), on jenom slavil a popíjel, nemohl tušit, že ráno by mohl jet autem pod vlivem alkoholu. Pokud zbytkový alkohol je neškodný, měl by požádat policii o vrácení řidičáku, protože podle jeho výkladu mu jej zadrželi neoprávněně. Je vůbec překvapivé, jak jsou lidé tolerantní k tomu, když vidí usedat za volant opilce, ještě k tomu mají různé otřepané průpovídky. Naopak, když vidí jak si opilec hraje s kulovnicí, je hodně aktivních, kteří se mu ji snaží vyrvat z rukou, mohl by přece někoho zranit nebo i zabít! Tolerance k alkoholu za volantem ale končí v okamžiku, kdy nám opilec přejede někoho blízkého, nebo dokonce dítě. Najednou se každý trest zdá nedostatečný a veřejná poprava na náměstí se může zdát jako směšná sankce.

Pokud se v krvi pana Terely nacházel alkohol v koncentraci kolem jedné promile ještě po deseti hodinách, jak uvádí, tak po oslavě měl v krvi kolem dvou promile, protože, jak známo, alkohol se odbourává asi v množství 0,1 promile za hodinu. Takže pan Terela byl večer ve stavu těžké opilosti a přesto ráno sedl za volant. Po takové opilosti je ráno člověk většinou v takovém stavu, že by neměl řídit auto. I kocovina dokáže zásadně zpomalit reakce.To je všeobecně známo. Pan Terela to ale netušil.

Co mě však zvedlo ze židle, to bylo porovnání jeho činu se ctí a přímostí. Tyto dvě vlastnosti podle pana Terely zjevně chybí autorovi článku, který požádal redakci, aby nezveřejňovala jeho identitu. Pan Terela, by všechno řekl přímo a do očí. On je čestný a vzkazuje všem čtenářům, že jeho jízda pod vlivem alkoholu je jenom prkotina ve srovnání s oním podlým jednáním anonymního pisatele.

Z novin také vyplynulo, že pan Terela se stal šéfem, tedy předsedou okresní organizace ČSSD pro okres Tachov. Pokud jeho opilecká příhoda byla známa voličům, kteří mu dali hlas již v době, kdy se o tuto funkci ucházel, nemohu si jich vážit. Pokud to nevěděli, tak se jim omlouvám. Myslím, že to je velmi vážná šmouha na tváři organizace, která je ochotna nechat se vést sice přímým a čestným člověkem, ale zároveň člověkem, který mohl ohrozit kohokoliv z nás. Přímý a čestný člověk a slušný k tomu neohrožuje své spoluobčany jízdou motorovým vozidlem pod vlivem alkoholu. I toho zbytkového. Alkohol umí prostě mrzačit a zabíjet, ať už má přívlastek jakýkoliv.

Pokud jsou kvality pana Jana Terely tak vysoké, že jednoznačně zastíní jeho jízdu v opilosti, pak je možné nechat ho okresním šéfem. Je také možné to zdůvodnit tím, že jeho soukromý život je pouze jeho věc. Pak, prosím, nechte ho vést a řídit, tím, že povede všechny sociální demokraty v okrese, zřejmě nemůže nikoho zmrzačit ani zabít. Jen se naléhavě přimlouvám, abyste ho nepouštěli za volant. Za volantem okresní organizace mi nevadí, a vám?

S úctou nečestná, podlá a ustrašená pisatelka, která i přes tyto hnusné vlastnosti se bojí opilců, kteří dokážou ohrožovat.

Otýlie Žurková