Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Riziko jednoho dominantního zaměstnavatele se ve Stříbře naplnilo

Stříbro - Václav Votava o problematice nezaměstnanosti na Tachovsku.

22.7.2009
SDÍLEJ:

Václav VotavaFoto: archiv Deník

Ve Stříbře dochází k naplnění toho nejhoršího možného scénáře z hlediska zaměstnanosti – uzavření závodu AEES, dominantního zaměstnavatele ve městě a širokém okolí a k propuštění více než sedmi stovek zaměstnanců. Pryč jsou doby, kdy míra nezaměstnanosti na Tachovsku dosahovala ne sice ideálních, ale snesitelných 7 procent. Nyní už je to 12 procent a po uzavření provozu ASSE může podle informací z úřadu práce dosáhnout až na 15 procent.

Na Stříbrsku to bude ještě horší. Každý pátý práceschopný člověk bude bez práce. Řada z nich se ocitne v tíživé životní situaci, především v těch případech, kdy o zaměstnání přijdou oba manželé, kdy splácí hypotéky a úvěry a dlouhodoběji se jim nepodaří sehnat práci. A většina podniků na Tachovsku nyní vůbec nové zaměstnance nenabírá. Dopad to bude mít samozřejmě nejen na samotné propuštěné zaměstnance, ale přeneseně i na ekonomiku celého města, kterému poklesnou daňové příjmy a tím také možnosti větších investic například do infrastruktury.

Omezení koupěschopnosti obyvatel pociťují ve městě již nyní i podnikatelé v obchodu a ve službách. Naskýtá se tedy otázka, a to i při vědomí současné světové hospodářské krize, zda mohlo vedení stříbrské radnice v 90. létech udělat více pro zaměstnanost v regionu, tedy vytvořit podmínky pro podnikání malých a středních podniků. Domnívám se, že mohlo. Spoléhat se pouze na dva velké zaměstnavatele ve Stříbře se dnes ukazuje v plné nahotě jako neprozíravé. Řada jiných měst se snažila naopak přilákat (v dobrém slova smyslu ) další i menší firmy, další zaměstnavatele a to přípravou vhodných pozemků, průmyslových zón, ale také aktivní pomocí v rozjezdu jejich podnikání. Podnikání, které vytvořilo nová pracovní místa. Neříkám, že by to současnou nepříznivou situaci vyřešilo, určitě by ale změna struktury zaměstnanosti mírnila dopady úbytku pracovních příležitostí.

Je určitě také na diskusi na parlamentní půdě poukázat na praktiky některých zahraničních firem, přicházejících do České republiky podnikat s podporou našeho státu, aby po určité době v honbě za ziskem přesouvaly své aktivity dále na východ za levnou pracovní silou a dumpingovými pobídkami, a to se všemi z toho pro nás vyplývajícími důsledky včetně masového propouštění. Takové firmy by jistě měly ztratit možnost další podpory státu.

Chce se mi věřit, že nový vlastník či nájemce závodu, pokud se vůbec za současné situace takový najde, přinese do Stříbra více pracovních míst a nezůstane pouze u skladovacích a logistických činností. Je třeba ocenit vstřícnost současné radnice ve Stříbře, která chce pomoci propouštěným odkladem splátek nájemného z bytů a jiných plateb městu i hledáním možností, jak do bývalého areálu kasáren přivést nové firmy, nové investory. A tomu budu jako poslanec velice rád nápomocen. Samozřejmě nejen ve Stříbře.

Václav Votava, poslanec Parlamentu ČR

22.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Ilustrační foto

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení