„Poprvé jsme se k festivalu přidali před sedmi lety, o rok později nás následovala galerie,“ uvedla ředitelka Muzea Českého lesa Jana Hutníková. „Vždycky jsme se snažili vymyslet něco nového, vyzkoušet jinou formu s netradičním programem.

Nejinak tomu je i v letošním roce. Muzejní noc se ponese v duchu hledání pokladů. „Při příchodu do muzea návštěvníci obdrží hrací list, do kterého se jim budou v průběhu cesty po muzeu, městě a galerii zapisovat splněné úkoly,“ prozradila ředitelka a slíbila, že hosté zažijí v muzeu takovou noc, kterou neznají ani z pláten kin. Připravena je výstava o plánském pokladu, který se skládá z 296 mincí a našel se před patnáct lety při stavebních pracích. „Větší část těchto mincí budou mít možnost vidět zájemci úplně poprvé,“ doplnila informaci Hutníková. Dále bude možné navštívit ty prostory muzea, kam se běžně návštěvníci nedostanou. Zájemci si budou moci také slepit autentické historické střepy z lokality Rybena.

Ve 22 hodin pak vyrazí účastníci na procházku nočním Tachovem. Nejenže vyslechnou řadu pověstí, ale v tajemných zákoutích na ně budou číhat i strašidla. Procházka končí v galerii.

„Také tam ale samostatný program začíná už v 19 hodin. Každý si bude moci zdarma prohlédnout výstavu obrazů a skic uznávaného ruského malíře Andreje Vystropova,“ uvedla ředitelka Hutníková. Výstava má název Dvacet let po … Ve 22 hodin se bude v galerii návštěvníkům podávat káva, čaj či sklenka vína a začne beseda s bratrem malíře Vasilijem Vystropovem. Uskuteční se i pokus o internetové spojení s malířem.

„V té době už do galerie dorazí i ti, kteří se procházeli nočním Tachovem a porozhlédnou se i tady po ukrytém pokladu,“ řekla k poslednímu bodu programu ředitelka.