Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociální demokraté ztrácejí nervy

NÁZOR ČTENÁŘE - Reakce některých sociálních demokratů na vyhodnocení žádostí o podporu evropských peněz je vskutku nepřehlédnutelná

15.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Krajský zastupitel, starosta a senátor v jedné osobě Ladislav Macák není schopen jakékoliv inteligentní debaty. To svědčí o nervozitě sociálních demokratů před krajskými volbami. Nevěří ve své vlastní schopnosti, a proto hledají všechny možné i nemožné spojitosti ve snaze dokázat, že Plzeňský kraj někomu výrazně pomáhá a jiné zatracuje. Ve stejné logice jako pan Macák obviňuje Kdyni ve spojení s mým vlivem na získání jedné, byť velké dotace, bych mohl velmi rychle kontrovat.

Vždyť samotný Tachov ze stejného programu získal dotace, a to dokonce dvě. Na revitalizaci areálu Rybena 23 mil. Kč a přes 9 milionů na výstavbu záchytného parkoviště. Dle jeho argumentace si tak nepřímo přihrál dvě dotace, a to již vůbec nemluvím o tom, kolik z jiných programů či poslaneckých iniciativ pravidelně Tachov dostával díky péči Václava Votavy. Pan Macák by mně a radním Plzeňského kraje asi doporučoval vyškrtnout tyto projekty z posuzování, protože Tachov je alespoň v této chvíli ovládán na komunální úrovni politickou levicí.

Tady je třeba zpozornět. Ano. On by tak jistě činil v obráceném gardu, pokud by k tomu příležitost měl. Ostatně praktiky sociálních demokratů přihrávat peníze svým starostům by vydaly na tučnou knížku. Rada PK tak nečiní. Proto neškrtá ani Tachov, ani Dobřany, ani jiná místa, kde zrovna nemá krajská koalice na komunální úrovni své zázemí.

Pokud se někomu nelíbí, že také krajské instituce žádají o evropské peníze, je nezbytné uvést jednu podstatnou skutečnost. Plzeňský kraj se musí zavázat přispět na tento evropský program kolem 300 mil. Kč v průběhu sedmi let. To nejsou projekty samotného kraje, ale ostatních žadatelů, které budeme spolufinancovat. Byli bychom podivní členové rady PK, pokud bychom bránili našim institucím získávat dotace z Evropské unie tam, kde víme, že to má smysl a logiku. Pokud získala konzervatoř necelých 15 milionů Kč na nástrojové vybavení do budovy, kterou z vlastního rozpočtu zrekonstruoval kraj, tak hledat souvislost s mým hraním na klavír je přinejmenším úsměvné.

Každý z potenciálních žadatelů mohl podat projekty. Někdo byl připraven, jiný připraven prostě nebyl. Nikdo nikomu nebude vnucovat peníze. Rozhoduje aktivita, schopnost nést i příslušná rizika udržitelnosti těchto projektů. Pan starosta Macák stejně jako pan zastupitel Zrzavecký z Plzně si stěžovat opravdu nemohou. Pokud chtěli iniciovat ještě další projekty, nikdo jim v tom nebránil. I Tachov si mohl jistě podat žádost na bazén, třeba bymuvyšel i třetí projekt.

Když pročítám seznam podpořených projektů podaných v Plzeňském kraji, je zcela evidentní, že ony bodové hodnoty šly napříč politickými zájmy. A že ODS má tradičně více úspěšných starostů a komunálních politiků, to není problém ani můj, ani rady Plzeňského kraje ani Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, ale výhradně vůle voličů a zřejmě i nedostatku přesvědčivých osobností v řadách sociální demokracie.

Vladislav Vilímec

15.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení