Přesvědčili se o tom mohli i studenti prvního a druhého ročníku tachovského gymnázia. Jejich učitelky si pro ně v rámci vyučovacího předmětu Situační jednání připravily soutěž ve stolování. Jako soutěžní aréna jim posloužila školní sborovna.

„Témata byla různá a studenti si je ve skupinkách losovali. Nakonec nám připravili prostírání tabule na sv. Valentýna, Halloween, narozeninovou párty, Vánoce nebo Nový rok,“ sdělila Deníku učitelka Jaroslava Klinderová. „Podle nás správné stolování patří k základnímu slušnému chování, a proto jsme si pro studenty tuto soutěž připravily.“

Kritéria, která museli studenti splnit, nebyla jednoduchá a klasifikováni byli z mnoha pohledů. „Hodnotit jednotlivé skupiny budeme podle toho jak má prostírání správně vypadat, tedy rozmístění a vzdálenost příborů, postavení sklenice a podobně. O vítězi nebudeme rozhodovat jen my, učitelky které tento předmět vyučují, ale i ostatní kantoři. Z této problematiky budou navíc ještě vyzkoušeni závěrečným testem ze stolování a společenského chování během jídla. Ti co vyhrají určitě získají nějakou sladkou odměnu,“ doplnila Klinderová.

Před zahájením soutěže si studenti vyslechli referát o stolování jedné ze spolužaček, která jim vše teoreticky vysvětlila a ukázala obrázky. Konečná příprava na soutěž byla ale zcela na nich. Sami si museli přinést nádobí, příbory i dekorace. Někteří do soutěže investovali vlastní úspory a například valentýnský stůl ozdobili plátky růží.

Veronika Černá