Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vládnou politici z boží milosti nebo z božího dopuštění?

Tachovsko - Tento článeček je rekací na glosu pana Kohouta nezvanou Proč česká politika, zvláště parlamentní, nestojí ani za zlámanou grešli (TD 6. listopadu)

1.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Ta glosa je pravdivá. Proto zde nejde o polemiku, ale o pokus o jakési nesmělé doplnění z jiného úhlu pohledu. Začněme několika myšlenkami z novin a z odborné literatury: V politice má nezastupitelnou úlohu lež. Politická lež je zásadně spojena s bojem o moc a o vládu. Současnou politiku charakterizuje obrovský rozmach a banalizace lži. Všechny morální zábrany byly již odhozeny. Neschopní lháři, kteří se červenají, používají příliš viditelné vnadidlo anebo jinak zjevně přehánějí, ti to daleko nedotáhnou. Řečeno prozaicky: Mocmámoc měnit pravdu v lež a lež v pravdu též. Lže se hlavně v zájmu státu anebo národa. Zde postih za lhaní není prakticky možný.

Lhát v politice lze mnoha způsoby. K nim patří např.: popírání prokazatelných faktů, zatajování a překrucování faktů, vymýšlení nepravd a obvinění, nesplnitelné sliby, sliby sice splnitelné, přičemž s jejich plněním se předem nepočítá. Atd. (Al Franken – Lies and the lying liers who tell them – Lži a lháři, kteří je používají). Máme tu teď demokracii, byť více formální než skutečně fungující. Snad neuškodí připomenout si pár jejích definic, jak se dochovaly z různých koutů světa a z různých dob: „Demokracie je vláda lidí, lidmi, pro lidi.“ (A. Lincoln) „Demokracie jednoduše znamená mlácení lidí, lidmi, pro lidi“ (O. Wilde).

Vzhledem k obrovské moci politických stran existuje také upravená definice demokracie, která zní: „Demokracie je vláda partají, partajemi, pro partaje.“ Připomeňme si také některé docela zajímavé názory určitých lidí o demokracii: „Despoti a demokratické většiny jsou opilé mocí“ (L. Mises). „Demokracie nevytváří pevné svazky mezi lidmi, ale usnadňuje soužití“ (A. de Tocqueville). A nakonec ten zřejmě nejdůležitější názor: „Demokracie nemůže existovat bez morálky“ (J. Kemp).

Ta poslední myšlenka je pro naši situaci asi nejvýstižnější, protože u nás dostatečná morálka skutečně není. Takže to, že politika je správa zájmů veřejných, by mělo přesněji znít: „Politika je správa zájmů veřejných ve prospěch zájmů úplně jiných“. Přičemž těmi zájmy úplně jinými jsou většinou zájmy soukromé. A to je zřejmě ta hlavní motivace, díky níž se tolik lidí u nás hrne do aktivní politiky.

A když se do té politiky dostanou, tak mají velkou snahu chovat se přesně podle Machiavelliho, který řekl: „Vláda nespočívá v ničem jiném, než v takovém ovládání poddaných, aby nebyli schopni se účinně bránit.“ Je to velká škoda, že to je často tak, zvláště proto, že existují i jiné metody vládnutí, z nichž uveďme tu od J. W. Goetha: „Která vláda je nejlepší? Ta, která nás učí, jak si máme vládnout sami.“ Bohužel, leckde to tak není, a být ani nemůže. Protože bez morálky nemůže dlouhodobě fungovat žádný společenský systém, demokracii nevyjímaje. Takže ta glosa je pravdivá. Bohužel.

PETR JANATA

1.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení