K prázdninám už tak nějak patří i různé nevysvětlitelné kruhy a obrazce v obilí. Nějaké se určitě objeví i letos. V Lysé nad Labem si teď ale lámou hlavu něčím jiným. Na kopci u města vznikla záhadná instalace, kterou tvoří sloup s něčím, co připomíná spojení kříže a kalichu, elektronické hodiny vyzařující číslici 99 a devadesát těžkých betonových kvádrů s různými písmeny nebo znaky. Nikdo se k tomu nehlásí. Snad se do konce léta podaří tuto hádanku rozlousknout.

Neskromný cíl měnit dosavadní standardy psychiatrie má právě otevřené Centrum duševní rehabilitace v Berouně za více než jednu miliardu korun. Kéž tam odborníci skutečně pomohou najít směr co nejvíce lidem, kterým se střelka jejich životního kompasu více či méně vychýlila od optimálního kurzu.

I když někdy možná stačí jen poslouchat sebe sama. Jako to udělal vystudovaný projektant Petr Klíma, který pověsil vysokoškolský diplom na hřebík a raději se živí jako tesař. Je machrem přes výrobu šindelů a historických luků a šípů. „Jsem takto šťastnější,“ říká prostě.

Hodně štěstí a krásné prázdniny všem!