Nevěry, utajené porody nebo kontroverzní názory a zvyky. V hodinách dějepisu se možná dozvíte, že měla habsburská panovnice Marie Terezie 16 dětí, anglická královna Viktorie jich na svět přivedla devět, císařovna Sisi manželovi porodila čtyři potomky a anglický král Jindřich VIII. měl šest manželek, z nichž dvě poslal na popraviště. Ovšem jejich příběhy zůstávají v pozadí. Neprávem.

Deník rozkrývá osudy panovnických rodůZdroj: Deník

Připravujeme pro vás

V dalších týdnech se můžete těšit na příběhy bratrů císařovny Sisi. Věděli jste, že její starší bratr Ludvík Vilém se skandálně oženil s herečkou? Nejen to se už brzy dočtete v Deníku a na webu Deník.cz v rubrice historie.

Redaktorka Deníku Eliška Gáfriková dlouhodobě mapuje osudy členů slavných evropských panovnických rodů. A připomíná i ty historické postavy, jejichž příběhy dávno upadly v zapomnění.

„Osobní životy opomíjených historických postav představují bohatý materiál plný skandálů, zvratů, šokujících i dojímavých chvil, který hravě strčí do kapsy různé fiktivní knižní či filmové historické romance. A jsou o to silnější, že i tito lidé hýbali dějinami, byť třeba v menším rozsahu než jejich slavnější rodiče či manželé,“ říká autorka seriálů.

A o kom už jste mohli na stránkách Deníku a Deník.cz číst?

Sissi v roce 1867. Byla mimořádně krásná, kromě dlouhých vlasů na ní lidé obdivovali čistou pleť a vysokou štíhlou postavu.Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo

Příběhy dětí císařovny Sisi

V dubnu v roce 1954 se Alžběta Bavorská provdala za Františka Josefa I. a později se legendární rakouskou císařovnou, známější pod přezdívkou Sisi. Příběhy jejich čtyř potomků - Žofie Frederiky, Gisely, Rudolfa a Marie Valerie - přinášíme na webu Deník.cz.

Příběhy sester císařovny Sisi

Sňatek Alžběty Bavorské změnil také sňatkové vyhlídky jejích čtyř sester - starší Heleny a mladších Marie, Matyldy a Žofie. Ze všech pěti sester se šťastného manželství dočkala jediná Helena. Všechny ostatní, podobně jako Sisi, čekaly bouřlivé životní osudy plné tragédií, ztráty potomků a mileneckých vztahů. Na Deník.cz si můžete přečíst příběhy všech.

Marie Terezie byla nejen výjimečná panovnice, ale také zasloužilá matka. Až do svých čtyřiceti let byla prakticky neustále těhotná.Zdroj: Wikimedia Commons, Barbara Krafft, volné dílo

Příběhy dětí Marie Terezie

Marie Terezie přivedla na svět šestnáct dětí. Kromě synů Josefa II. a Leopolda II., kteří po ní převzali vládu nad monarchií, a dcery Marie Antoinetty, jejíž život ukončila gilotina za Velké francouzské revoluce, stojí osudy těch ostatních stranou zájmu. Přesto by mnohé vydaly na romány, někdy dobrodružné, někdy romantické, jindy tragické.

Také příběhy dětí habsburské panovnice najdete na Deník.cz.

Královna Viktorie se 20. června 1837 dozvídá, že se právě stala britskou panovnicí.Zdroj: Wikimedia Commons, Henry Tanworth Wells, volné dílo

Příběhy dětí královny Viktorie 

Královna Viktorie byla až do roku 2015, kdy jí tento titul „ukradla“ prapravnučka Alžběta II., nejdéle vládnoucím panovníkem v britských dějinách. V její éře, která je dnes nazývána jako viktoriánská doba, nastaly ve společnosti i světě převratné změny. A stejně tak ve Viktoriině životě. Prakticky všichni její potomci se museli ve svých životech vyrovnat s mnoha těžkými chvílemi. O jejich osudech můžete číst na webu Deník.cz

Redaktorka Deníku Eliška GáfrikováZdroj: Eliška GáfrikováEliška Gáfriková

Redaktorka a editorka Deníku. Původně novinářka Brněnského deníku Rovnost, v Deníku působí od roku 2016. Zaměřuje se na oblast historie, vědy, vesmíru, kulturního a společenského dění v zahraničí.

Je autorkou seriálu 100 otázek a odpovědí, který lze najít na webu Deník.cz i v tištěném Deníku. Každý týden připravuje texty o historických událostech a osobnostech. Je autorkou seriálů o osudech dětí královny Viktorie, potomků panovnice Marie Terezie či císařovny Sisi. Napsala také několik exkluzivních rozhovorů s autorkou knih o Sisi a badatelkou Dagmar Beňakovou.

Mapuje dění v britské královské rodině a ostatních evropských monarchiích či módu z ceremoniálů jako je odevzdávání Oscarů.

Pro Brněnský deník připravovala seriály Pamatuji válku a Magické osmičky, které přinesly čtenářům příběhy pamětníků převratných událostí minulého století.