close info Zdroj: Deník zoom_in Zlatá pecka se blíží
Mezzosopranistka Dagmar Pecková za svou 43 let trvající kariéru vystupovala na většině předních světových scén. Letos v létě se už tradičně vrací do Čech, aby zahájila sedmý ročník hudebního festivalu Zlatá Pecka. Ten se koná od 27. srpna v Chrudimi a okolí, tedy v místech, kde pěvkyně vyrůstala. K tématům minulých ročníků Zlaté Pecky patřily antická Trója, Dvořákova Rusalka, Mozart nebo Carmen. Tentokrát se festival zaměří na postavu Járy Cimrmana, syna vídeňské operetní subrety, a na jeho průnik do zlaté éry vídeňské operety.

Co se děje v Hollywoodu?
Filmová studia v pandemii utržila velkou ránu. Rok 2023 měl být konečně rokem, kdy se nadechnou k pořádnému výkonu. Odpovídala tomu nabídka letních filmových šlágrů. Do kin postupně přišly novinky nejsilnějších filmových řad, ať už jde o komiksové adaptace, nového Indianu Jonese, nebo nejnověji Barbie. Až na Barbie se však očekávání spojená s velkými filmy zatím nenaplnila a letošní rok je zatím rokem propadáků. A do toho v Hollywoodu bují stávka.

Fotoreportáž
Vedle Chorvatska, které u českých turistů na jihu Evropy tradičně hraje prim, v poslední době stoupá zájem také o jeho jižního souseda – Černou Horu. Kromě oblíbených pláží nabízí nejmenší země bývalé Jugoslávie svým návštěvníkům také hory, které pokrývají většinu jejího území a dosahují výšek až 2500 metrů. Podívejte se na lákadla balkánské země.

Zahradníci Deníku
Pěstování palem není v našich klimatických podmínkách běžné a tradiční zahrádkáři by možná řekli, že je to nemožné. Josef Kirinovič z Lipnice v Plzeňském kraji si to ale nemyslí. A jeho pěstitelské úspěchy hovoří za něj. Co všechno v jeho tropickém ráji roste?