close info Zdroj: Deník zoom_in Když talent není na prd
Svoji dosavadní rockovou a popovou tvorbu rekapituluje na rozsáhlém výběru nazvaném Faces fenomenální kytarista a skladatel Michal Pavlíček. Dvě z jeho částí jsou věnované Pražskému výběru a Stromboli, dvě pak jeho sólové tvorbě a jeho písním pro BSP, Moniku Načevu, Zuzanu Michnovou, Richarda Müllera, Big Heads, Trio či cyklus Na Kloboučku. „Pilnost je jedna věc. Ta druhá a mnohem důležitější je mít talent shůry, který když člověk prohýří, tak je mu samozřejmě na prd. Ale když ho naopak rozvíjí, je to ta správná volba,“ říká v rozhovoru týdne legendární muzikant, který mimo jiné stojí za hudbou k nedávno skončenému seriálovému hitu Volha.

Směr východ
V roce 1883 se svět železnic stal svědkem události, která se stala jednou z nejvýznamnějších v dějinách cestování. Byl to rok, kdy se poprvé rozjel Orient Express, legendární vlak spojující západní Evropu s Východem a proslulý svým luxusem, exotickým dobrodružstvím a romantikou na kolejích. První jízda Orient Expressu zanechala nesmazatelnou stopu v srdcích cestovatelů a stala se ikonou mezinárodního železničního cestování. První řádný Orient Express vyjel z Paříže 5. června 1883, tedy přesně před 140 lety.

Kde se vzal rohlík?
Asi ten příběh znáte. Je o jednom pekaři, který v roce 1683, kdy Turci dobývali Vídeň, pracoval v obležené metropoli dlouho do noci. Jako jeden z mála tehdy zaslechl, jak se nepřátelé snaží podkopat městské hradby. Zburcoval obránce a útok byl odražen. Na počest vítězství nad Osmanskou říší pak začal vyrábět pečivo ve tvaru půlměsíce. V Čechách se tomuto voňavému výtvoru říká rohlík – podle staročeského výrazu „rohel“ („rohatý“). Jak už to tak bývá, realita se od pohádky značně liší. Ale jak říkával Miroslav Horníček: „Nač kazit dobrou historku pravdou?“

Jak bojovat se stíny
Máte zahrádku, ale většina z ní je neustále pohroužena ve stínu? Vadí vám kvůli tomu dům souseda nebo stromy za plotem či z blízkého lesa, které nemůžete pokácet, aby vaši zahrádku nezastiňovaly? S tím se nedá zřejmě moc dělat. Pokud ale zvolíte správné rostliny odolné vůči stínu, můžete ozdobit i ponurý a tmavý kout zahrady.