close info Zdroj: Deník zoom_in V jednom kole
Jeden z nejvytíženějších českých zpěváků dělí svůj čas mezi recitál Písně, šansony a další harampádí, sólové akce jen za doprovodu looperu, společné koncerty se zpěvačkou Lenkou Novou, jazzová vystoupení Jdeme na Ježka a roli v komorním muzikálu Davida Bowieho Lazarus. Nemá toho málo. K tomu přičtěme zpívání s různými filharmoniemi nebo benefiční koncert v Řitonicích – místě, kde strávil dětství a kde pomáhá shánět finance na opravu kostela sv. Štěpána. Letos sem Ondřej neváhal pozvat písničkáře Jaromíra Nohavicu. Oba zde zahrají bez nároku na honorář v sobotu 12. srpna. Jak se žije populárnímu zpěvákovi? Odpovídá Ondřej Ruml v hlavním rozhovoru magazínu Víkend.

Vysvědčení je tu
Na dveře již klepou prázdniny. Ale ještě předtím, než vypukne ta nejkrásnější část školního roku, tady bude vysvědčení. Ať už na nich budou samé jedničky, nějaká ta dvojka, trojka nebo i čtyřka, zaslouží si každé dítě za vysvědčení nějakou pochvalu. Vybíráme pro vás nějaké dárky, které téměř jistě udělají radost všem. A najdete tu tipy na klasické dárky, ale také na zážitky, ať už v podobě vstupenek na pěkné letní akce, tak také na skvělé knihy pro mladší čtenáře.

Kde se vzal žargon?
A Slovo žargon, označující specifickou nespisovnou mluvu určité části společnosti, je odvozeno od francouzského výrazu „jargon“. O něm se jazykovědci domnívají, že mohl vzniknout dvěma způsoby: buď se vyvinul z latinského slovesa „gaggire“ ve smyslu „nesrozumitelně mumlat“, nebo je to pozůstatek starofrancouzského slůvka pro cvrlikání ptáků, jak o tom píše Geoffrey Chaucer ve svých Canterburských povídkách.

Zahrádkáři Deníku
V aktuálním pokračování seriálu pro zahrádkáře se podíváme na zaštipování rajčat. Odstraňováním vedlejších výhonů si pěstitelé zajišťují vyšší a kvalitnější úrodu. Vedlejší výhony, které se na rajčatech vytvářejí, totiž ubírají rostlině sílu a zbytečně ji zatěžují. Jde o velmi jednoduchý úkon, ale je potřeba při něm dodržovat několik důležitých zásad. I zahradníci, kteří s pěstováním rajčat mají zkušenosti, možná přivítají pár rad a upozornění. Důležité je mimo jiné vědět i to, že ne všem druhům rajčat zaštipování svědčí.