Proč musí Rusko prohrát válku, kterou samo vyvolalo. Válka je tady a ačkoli se (zatím) nebojuje na českém území, konflikt na Ukrajině se dotýká nás všech. Není se čemu divit. Svět je daleko provázanější než před téměř osmdesáti lety, kdy skončila druhá světová válka.

Svět se za tu dobu proměnil a ačkoli nějaká forma války probíhala i od té doby (připomeňme zejména tu v Sýrii), takto žhavý konflikt nám tak blízko už dlouho nebyl. Můžeme tak doslova v přímém přenosu sledovat, jak se vede válka ve 21. století, kdy mají válčící strany zcela netušené možnosti zasáhnout protivníka.

Odbornice na Ukrajinu exkluzivně ve Víkendu

V Česku je známá hlavně těm, kteří se zajímají o ukrajinskou společnost, kulturu a česko-ukrajinské vztahy. Na Ukrajině má ale Lenka Víchová řadu přátel a spolupracovníků, jezdí tam dlouhé roky. Válka ji, stejně jako její přátele, silně zasáhla. Západ měl dělat víc, soudí ukrajinistka, a zároveň věcně dodává: „Nemá smysl sypat si popel na hlavu. Teď je potřeba rázně jednat.“

Velbloudi to neměli lehké

Je to populární dobříšská historka. Koncem 16. století se po tehdejší trhové vsi a pozdějším středočeském městě potulovalo několik desítek velbloudů, které sem z Prahy „odlifroval“ císař Rudolf II. Exotickým zvířatům se v podhůří Brdské vrchoviny příliš dobře nevedlo. A vinou špatných strážců minimálně půlka z nich vzala špatný konec. Co se s nimi stalo, zjistíte v magazínu Víkend.