Zdroj: DeníkReportáž z vietnamského ostrova Phú Quoc
Exotické dálavy lákají stále více Čechů, kteří sem i díky přímým letům z Prahy jezdí trávit alespoň týden během podzimu či zimy. Objevují tak krásy zemí, jako Kuba, Dominikánská republika, Srí Lanka nebo třeba Vietnam. Právě vietnamský Phú Quoc se stal letošním hitem mezi Čechy. A není se čemu divit. Kromě krásných pláží a příjemného moře tu je opravdu hodně k vidění. A hlavně k ochutnání.

Sedmdesátník o muzice
Zkraje září oslavil sedmdesátiny. Ale písničkář Slávek Janoušek působí celý život tak mladistvým dojmem, že by mu důchodový věk hádal jen málokdo. Bývalý pedagog a divadelník to nedávno znovu dokázal v dokumentárním filmu Tohle je vzkaz, který o něm natočil režisér Jiří Vondrák. Stejně se jmenovalo jeho v mnohém velmi osobní album z roku 2018. V posledních letech se muzikant věnuje zhudebňování veršů básníka Jiřího Žáčka. Po albu (nejen) pro děti s názvem Koťata a desce pro dospělé Učitel Žáčkovi / Žáček učiteli přišel Janoušek s další porcí písniček na Žáčkovy texty, cédéčkem Život je krátký.

Slovíčkaření
„I kýho výra! zdá se mi, že chce i moje oči v sítě zamotat! Ne, hrdá slečno, na mou věru ne, v to nedoufejte; vaše tmavé brvy, váš havraní a hedvábový vlas, ni vašich očí černé koraly a smetanová líčka nemohou mé srdce k vašim nohám schýliti.“ – Tak básní William Shakespeare ústy Josefa Václava Sládka v českém překladu hry Jak se vám líbí z roku 1898. Stejný výraz – tedy kýho výra – měli v oblibě Václav Kliment Klicpera, Božena Němcová, Josef Kajetán Tyl a další obrozenští spisovatelé a dramatici. Z toho je patrné, že tenhle lingvistický ptáček se v našich krajích usadil už před hodně dlouhou dobou. Co ale znamená? A kde se vzala spojení jako Panenko skákavá? Prozradí další díl našeho seriálu o původu slov a ustálených spojení Slovíčkaření.

Speciál Víkendu
Jaké jsou nejnovější trendy v zaměstnávání? Jak se mění zaměstnanecké benefity? A kolik lidí si například dopřává teplý oběd v kantýnách? Odpoví speciál magazínu Víkend Zaměstnavatelé regionu.