close info Zdroj: Deník zoom_in Znáte Česko ve formě?
Vláda Petra Fialy zveřejnila soubor opatření, kterými chce omezit výdaje státu. Ty podle vlády byly natolik vysoké a nadále rostly, že by hrozil takzvaný „řecký scénář“ a země by mířila ke krachu. Ačkoli řada ekonomů oponuje, že to je strašení populace, vláda si stojí za svým a posílá balíček k projednání poslancům a poté senátorům. Pokud se vše stihne a veškeré změny budou od příštího roku účinné, během dvou let vláda ušetří téměř 150 miliard. Pokusili jsme se sestavit kompletní výčet všech opatření, která vláda připravila, a komentáře, které je zasazují do potřebného kontextu. V aktuálním vydání magazínu Víkend najdete vše, co potřebujete vědět o balíčku nazvaném Česko ve formě.

Krteček ovlivnil i Shreka
Shrek, Kung Fu Panda, Madagaskar či Půlnoční hlídka. Úspěšné animované tituly spojuje jedno jméno: John Stevenson. Britský animátor a režisér, který působí v Hollywoodu, byl vzácným hostem právě skončeného Anifilmu. Co si myslí o umělé inteligenci, jak vratký je úspěch a co v jeho životě způsobil Krteček, o tom vypráví hollywoodský harcovník v hlavním rozhovoru magazínu Víkend.

Zahrádkáři Deníku
Většina rostlin nemá ráda ani vysokou, ani nízkou úroveň kyselosti půdy. Příznivá je pro ně neutrální úroveň pH. Kyselá půda obsahuje méně živin i vápníku, a pokud je úroveň kyselosti překročena, začnou rostliny trpět. I v oblastech s kyselou půdou můžete ale úspěšně vytvořit výnosnou a krásnou zahradu.

Věty s křídly
Latinské citáty sloužily evropské civilizaci za zdroj poučení tak dlouho a tak úspěšně, že se postupem času z většiny z nich stala zlidovělá rčení. „Strom se pozná po ovoci.“ „Odvážnému štěstí přeje.“ „O mrtvých jen dobře.“ Říkáme ty věty dnes a denně, přičemž vůbec neřešíme, kdo je pronesl jako první. Jestli nějaká chytrá horákyně, nebo učený římský básník Publius Vergilius Maro. Další díl populárního seriálu o původu slov připomeneme vznik několika slavných okřídlených vět.