Občas kolem nich chodíme, aniž bychom si jich všimli. Jiná místa připomínají zašlou slávu, další neschopnost nebo neochotu majitelů s budovami něco dělat. A často působí tajemně a nedostupně. Opuštěných budov jsou kolem nás desítky a Deník se rozhodl toto léto ty nejzajímavější z nich zmapovat a podělit se se čtenáři o jejich příběhy. Některé jsou známé, některé méně.

Od příštího týdne po deset úterků a střed představí reportéři a redaktoři Deníku celkem 140 míst (po deseti z každého kraje), která jsou opuštěná nebo tajemná. „Prázdné domy, opuštěné objekty a budovy mají zvláštní atmosféru a kouzlo. Za každým se skrývá nějaký příběh, někdy i legenda, před vstupem člověku stoupá adrenalin, jde o vzrušení nebo strach, protože nikdy nevíte, jestli uvnitř někdo pobývá,“ řekla autorka projektu Lenka Pospíšilová, která se sama některých příběhů ujme i autorsky.

close Příběhy opuštěných budov info Zdroj: Deník zoom_in Před lety propadla i urbexu, fenoménu prozkoumávání těchto budov. „Většinou jen okrajově, protože takové domy mají svého majitele a je těžké se tam podívat, pokud nejde o úplnou ruinu. Letos mě tak napadlo jít na to legální cestou, prostřednictvím článků v Deníku. A tak doufám, že nový seriál bude bavit nejen čtenáře, ale i naše reportéry a bude vítaným odlehčením pro letní období,“ doufá autorka.

Každé úterý Deník nabídne infografiku opuštěných budov dle daného tématu, kde najdete základní info o daných objektech. „Vše bude v přehledné mapě. Ve středu pak přiblížíme jednotlivá místa na regionálních webech Deníku víc. A samozřejmě si reportáže z těchto zajímavých budov ve středu přečtete i v novinách,“ doplnil šéfeditor Deníku Tomáš Herman.

Všechny příběhy hledejte postupně na www.denik.cz/opustenebudovy a ty z vašeho regionu i na vašem regionálním webu Deníku.cz.

Deset týdnů příběhů opuštěných budov
1. Opuštěné mlýny, statky
2. Tajemný zámek, hrad, kostel
3. Tovární, vojenská, železniční, ekonomická budova
4. Dům slavné osobnosti, honosná vila
5. Objekt s kriminální minulostí, popraviště
6. Proslavily ho film a televize
7. Nemocnice, lázně, tábory
8. Zaniklé obce a osady
9. V tom domě straší, urbex
10. Tajemné objekty, které našly nový účel