více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 19. 10. 2017 v 11:30

Druhý den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v kraji

Ve čtvrtek prezident zamíří do Horšovského Týna, kde se ve 12:35 setká s občany na náměstí Republiky. Poté se přesune do Stodu a druhý den návštěvy zakončí setkáním s dobrovolnými hasiči na Bolevecké návsi v Plzni.

Druhý den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v kraji
 
11:21

Miloš Zeman je právě na cestě do Horšovského Týna. Příjezd je plánovaný v 11:55 na náměstí Republiky.

12:06

Prezidenta Zemana přivítal před radnicí v Horšovském Týně starosta Václav Mothejzík. Při vystupování po několika schodech pomáhala prezidentovi ochranka.

8207029
12:08

Na náměstí v Horšovském Týně už hodinu před začátkem setkání s občany zaujali nedočkavci místa v první řadě. Na prezidenta tu čeká přibližně padesátka občanů. 

8207030
12:21

Drtivou většinu publika tvoří žáci místní základní školy.

12:39

Na náměstí už prezidenta se zvědavostí očekávají přibližně čtyři stovky lidí. Na stole na pódiu jsou připraveny dary, prezident dostane upomínkové předměty a koláč. Miloš Zeman však z radnice zatím nevyšel. Setkání s občany mělo začít ve 12:35.

12:47

"Doporučuji místním, aby opravili Míčovnu," řekl Zeman a dodal, že jinak se mu v Horšovském Týně líbí.

12:54

Horšovskotýnské zajímají důchody i lithium. Ptají se i na nebývalé rozšíření pěstování kukuřice. 

13:07

"Lékaři měli se stávkou počkat až na nového ministra," míní Zeman.

13:10

"Náklady na asistenta v rámci inkluze jsou vyhazování peněz," řekl prezident. Dodal, že stejný názor zastává už tři roky. 

13:43

Čtvrteční oběd pro prezidenta Miloše Zemana připravila holýšovská restaurace U Nováků. Tam se zastaví cestou z Horšovského Týna do Stodu, kde má naplánovaný další program. „Podáváme klasickou českou kulajdu, kuřecí řízek s bramborovým salátem a jako dezert připravujeme naše lahodné tiramisu. O prezidentské návštěvě jsme věděli přibližně týden a půl dopředu. Přípravy proběhly bez problémů. Naši restauraci jsme zavřeli už ve středu v 15 hodin a začali připravovat na příjezd pana prezidenta. Týká se to jak úklidu celé restaurace, tak přípravy prostření stolů, přípravy jídla a hlavně probíhaly domluvy ohledně chodu restaurace při tak vzácné návštěvě,“ popsala provozní restaurace paní Tumpachová.

14:32

V 15:15 hodin přijede prezident Miloš Zeman do Stoda ke kulturnímu domu. V 16:00 hodin se v parku za kulturním domem setká s občany Stoda. 

15:04

Za 10 minut má prezident zahájit návštěvu Stoda. Přestože setkání s občany bude až od 16 hodin, už teď u kulturního domu čekají lidé. 

15:33

Prezident dorazil do Stoda, přivítal ho starosta Jiří Vlk. 

15:34

Příjezdu předcházely menší manévry, když z parkoviště u kulturního domu musely odjet autocisterny s hořlavinami. 

16:00

Miloš Zeman do parku u kulturního domu přilákal kolem 300 lidí. Setkání s nimi právě začíná.

16:11

Na úvod setkání prezident vyzval, aby lidé šli v pátek a v sobotu volit. 

16:21

"Jediný způsob, jak tyto lidi přinutit k práci, je odebrat jim sociální dávky," zodpověděl prezident dotaz týkající se tzv. nepřizpůsobivých, kteří odmítají pracovat. 

16:32

"Čeho byste chtěl dosáhnout, kdybyste byl znovu zvolen?" zeptal se další z místních. "Občané by měli právo volit přímo starosty, primátory i hejtmany. Podporuji také myšlenku rozšíření referend. A občané, a to se vám nebude líbit, by měli také mít povinnost volit. Jako za Masaryka," odpověděl prezident. Kdo by nevolil, dostal by prý mírnou pokutu v ceně dvou dobrých večeří včetně vína. 

8208285
16:33

Žádní viditelní či slyšitelní prezidentovi odpůrci ve Stodě nejsou. Naopak mu několik lidí vyjádřilo podporu. 

16:40

Návštěva Stoda skončila zápisem do kroniky a dekorováním městského praporu prezidentskou stuhou. Ze Stoda si Zeman odvezl vázu a na závěr ještě jednou vyzval k volbám: "Můžete se svobodně rozhodnout, jestli půjdete v pátek nebo v sobotu."

  • 1 2