Co má společného atletické Mistrovství světa v katarském Dauhá a Kladruby u Stříbra? Celkem nic, ale přesto něco. Odcestují tam již za pár dní elitní čeští atleti prodat co nejlepší formu. Reálně na tuto akci asi vytrvalec Tomáš Jaša z Kladrub necílil, přesto se na světový šampionát chystá! Ne však do Kataru, ale do švédského Dryland – Nybro, kde poměří síly s elitními canicrossaři (běh se psem – pozn. aut.). Obhajovat bude dvě loňská zlata. Uplynulou sezonu ale sedmadvacetiletý běžec strávil hlavně na atletické dráze.

Dráhovou sezonu zakončil ve čtvrtek večer na tradičním mítinku Bělská míle a převažují u něj smíšené pocity.

Kladrubský běžec na oválu letos zaznamenal tyto výkony – 1000 m: 2:34, 13 minuty, 1500 m: 4:11,05 minuty, 3000 m překážek: 9:30,91 minuty a 5000 m: 15:07,93 minuty.

SLABŠÍ SEZONA?

Odchovanec Baníku Stříbro a v současné době člen extraligového družstva AK Škoda Plzeň má za sebou podle jeho slov spíše slabší sezonu, což je s ohledem na okolní faktory dvojsečné.

Stará se o rodinu, nyní již o jeden a půl ročního syna Tomáše, rekonstruuje starý dům v Kladrubech, chodí do zaměstnání a veškerou zbylou energii věnuje právě běhání. V nabitém programu se hned dvakrát „utrhnul“ na soustředění – v dubnu do italského přímořského letoviska San Benedetto a v červenci pro změnu do vysokohorského prostředí italského Livigna.

„Věřil jsem, že tréninkové kempy mě časově na dráze posunou trošku někam jinam. S odstupem času musím říct, že mě potěšil bodový zisk na všech kolech atletické extraligy, kterým jsem pomohl týmu ke konečnému čtvrtému místu v republice,“ zmiňuje škodováckou jízdu, kterou plzeňští zakončili první zářijový víkend na finále družstev v jihomoravském Hodoníně.

Duo Tom a Tom – parťáci, jak mají být!Zdroj: archiv Tomáše Jaši.

ZŮSTANE NA DRÁZE

Na tuzemském vrcholu, Mistrovství České republiky mužů a žen na dráze v Brně, koncem července obsadil v běhu na 3000 metrů překážek sedmé místo a den nato v závodě na 5000 metrů osmou pozici. V úmorném vedru, které na stadionu VUT Palackého vrch panovalo, si věřil na trochu lepší výkony. Zároveň tuto „brutální“ kombinaci tratí zvládli za necelých 24 hodin pouze dva borci. Paradoxně oba z Plzeňského kraje.

„Republika byl jasný ukazatel, že priority jsou prostě jinde, nepřidalo mi ani vedro, které moc nemusím. I tak jsem bojoval se ctí a boj na dráze ještě nevzdávám. Když atleti přestanou trénovat a závodit na dráze, tak zpohodlní a výkonnost jde prudce dolů,“ říká svůj názor Jaša.

Uvědomuje si, že na dráze mezi absolutní českou špičku patřit nebude, ale umístění v elitní desítce jsou jeho cílem i nadále. Zároveň přechodu na krosy a silnici se určitě bát nemusí, protože jeho bronzová show při loňském krosovém šampionátu v golfovém resortu Kostelec – Alfrédov stála za to. Tam ukázal, že ani medaile nejsou na hony vzdálené a pro bojovného atleta je to hratelné.

SYN JAKO MOTIVACE

A co ho motivuje do další a další dřiny?

„Hodně mě do trénování povzbuzuje to, že se částečně zapojuji do tréninkové skupiny Alexandra Matulky, který má pod svými křídly několik výborných mladých atletů, kteří v sobě mají velký potenciál. Částečně motivuji já je k lepším výkonům a oni zase mě abych nepřešel v úplné hobby běhání. Obzvlášť s Jakubem Davidíkem jsme poslední dobou výkonnostně na podobné úrovni a velmi se hecujeme. Samozřejmě v tréninku na tratě pět km a delší, na středních a kratších tratích nemám nárok,“ komentuje spolupráci s tréninkovou partou Jaša.

Jaša ale neválí jen na poli sportovním, dvojnásobný mistr světa v canicrossu bude totiž v lednu i dvojnásobným tatínkem. Že je srdcař potvrdil i 24. srpna, kdy během jediného dne stihl svatbu se svoji dlouholetou partnerkou i extraligové kolo v Praze na Julisce. Jeho žena Štěpánka se mu odvděčí druhým potomkem a zázemím, které má doma přichystané.

„ Chci aby si mě mé děti pamatovali jako závodníka a ne jako člověka, který o svém sportovním období jenom vypráví. To je další motivace, která mě žene dál. Třeba je to za pár let také chytne a vytvoří si také lásku ke sportu,“ povídá otec Jaša.

DO ŠVÉDSKA JEDE PRO MEDAILI

Značné pouto drží Jašu i se svým čtyřnohým miláčkem Zulu, který si přes dráhovou sezonu celkem odpočinul, ale nyní ho již jeho páníček připravuje, aby byl co nejlépe fyzicky připravený na blížící se MS ve Švédsku. Tam koncem října zaútočí tato sehraná dvojka na medailová umístění a po vydařeném loňském šampionátu ani méně ambiciózní vyhlídky mít nemůžou. Jako kvalitní test jim poslouží republikový závod v Abertamech, který se v Krušných horách uskuteční již za měsíc.

Celou rodinku Jašů potkáte již zítra v Kladrubech, kde je Tomáš jedním z hlavních organizátorů pátého ročníku závodu Kladrubská pětka.

Autor: Ondřej Váchal