Cyklistická sezona je pro rok 2019 uzavřenou kapitolou. Jako velice úspěšnou ji může hodnotit biker Libor Morgenstein z Tachova. Šestatřicetiletý borec se vyloženě cyklistice věnuje pouhé tři roky a až letos se vyloženě zaměřil na systematický trénink, který přinesl ovoce v podobě kvalitních výsledků, cenných skalpů a hodnotných triumfů. Mezi nimi vyčnívá bronzové umístění z letošního závodu Král Šumavy, kde za dvojicí německých závodníků proťal cílovou pásku jako první z Čechů. Dařilo se mu ale i v mimosportovních záležitostech, když v létě vstoupil do svazku manželského s dlouholetou přítelkyní Markétou.

DRIL OD OTCE

Jak už to tak bývá, ke spor-tu se většina z nás dostane díky rodičům. Nejinak tomu bylo i u Libora, který k cyklistice přičichl již na základní škole, kdy ho jeho otec připravoval na silniční závod Tachovský trojúhelník.

„Pamatuji si to dodnes. Trénoval jsem dvakrát denně, ráno před školou a odpoledne po vyučování. Táta mě opravdu nešetřil, ale s odstupem času si toho velmi cením. Jen škoda, že závod se nakonec neuskutečnil, byl jsem na něj opravdu dobře připravený,“ ohlíží se nostalgicky za obdobím v dětství Morgenstein.

V mládí si vyzkoušel i fotbal, běhání či hokej. Poslední dvě činnosti mu zpestřují přípravu dodnes, kdy hlavně běhání využívá k rozbití stereotypu objemové přípravy.

SEZONA 2019? VÝBORNÁ

Již na sklonku loňského roku se začaly v podání Libora Morgensteina pokládat základní stavební kameny úspěšné sezony. Domluvil se totiž na spolupráci s renomovaným trenérem Karlem Martínkem z oddílu Cyklotrenink.com. I díky němu povýšil svůj výkon o level výše a zažil novou zkušenost.

„Byla to pro mě velká výzva i zkušenost takto podle někoho trénovat. Moc si vážím spolupracovat s takovým člověkem a věřím, že se nám bude dařit i nadále,“ hodnotí první rok pod vedením nového trenéra Morgenstein.

A jakých tedy dosáhl výsledků? Za zmínku jistě stojí zisk titulu v mistrovském závodě XC na technické trati ve Stupně, kde vyhrál v kategorii mužů nad 23 let. Další super kousek se mu podařil na silničním závodě v Konstantinových Lázních, kde v závěrečném spurtu vybojoval vítězství v mistrovském závodě Západočeské amatérské ligy. Štastné pocity zažil i na prestižním závodě Král Šumavy, kde na 70 kilometrové trati dojel na celkovém třetím místě a jako první z českých závodníků.

„Šumavák“ se pro mě nevyvíjel úplně podle představ, kdy zhruba do 55. kilometru jsem jel ve skupince o šesté místo. Naštěstí jsem chytil „druhý dech“ a v závěrečných kilometrech tempo vystupňoval. Takticky mi naopak nevyšel silniční závod Kraslický šíp a viróza mě nepustila na první závod v Českém poháru XC v Touškově,“ hodnotí letošní starty s pokorou závodník.

Rodák z Plané, který od narození žije v Tachově, ve 20 letech odcestoval za pracovní zkušeností do Itálie, aby se o čtyři roky později jako hrdý Čech vrátil zpět. I proto mohl letos absolvovat několik závodních seriálů především v blízkosti svého bydliště. Hned šest startů si připsal v rámci Plzeňského poháru horských kol, známého jako PAL Cup. Zároveň se nesoustředil na žádnou konkrétní sérii, a tak si v rámci rozmanité přípravy i závodního období odskočil i do Karlovarského kraje nebo na tři silniční štace.

NOVINKY A PŘÍPRAVA

Premiéru zažil milovník nutelly při velmi kvalitně obsazeném závodě na plzeňské Lopatárně. Ten se uskutečnil v srpnu v rámci PAL Cupu a Morgenstein v něm předčil v samotném závěru výborného bikera Viktora Stoška. „Do soutěže jsem vstupoval s tím, že na nové trati nic jiného než vítězství neberu,“ dodal sebevědomě.

V průměru se věnuje tréninku 12 až 17 hodin týdně, což se liší podle toho v jaké části sezony se nachází. Nově si roční cyklus dělí na všeobecnou zimní přípravu, kdy do tréninku zařazuje i posilování, běhání na „suchu“ nebo běžecké lyžování. V období závodů se pak soustředí na dva vrcholy, mezi kterými je dostatečný časový odstup určený na regeneraci a nabrání nových sil.

Většinu tréninků absolvuje sám, nemá větší zkušenosti s týmovým tréninkem ani zahraničním soustředěním. Nejčastěji ho můžete potkat v blízkosti jeho bydliště, ale v rychlosti, kterou šlape do pedálů, to nemusí být tak snadné. Na silničním kole to „drandí“ nejčastěji směrem k Přimdě a do okolních destinací. Na horském kole, které je jeho doménou, polyká tréninkové dávky především v Českém lese. Oblíbenými běžeckými terény pro něho je okolí Vysoké v Tachově a na běžky se jede „sklouznout“ na Silberhütte.

FUNGUJÍCÍ RODINA

Za úspěšným sportovcem se mnohdy skrývá fungující rodina, tolerantní partner či důvěrný přítel. A také: „Za vším hledej ženu“. Liborovi je oporou jeho manželka Markéta, s kterou se v červnu rozhodl vstoupit na společnou životní cestu.

„Svatba byla moc vydařená a děkuji za to, že jsem před devíti lety potkal tak skvělou ženu. Toleruje můj čas na tréninku, podporuje mě podél trati, podává mi bidony s pitím nebo mě hecuje, abych v závodě přidal. Na oplátku jí vezmu do cukrárny nebo na večeři. Máme harmonický vztah,“ směje se biker.

Hnacím motorem do další práce je pro Libora posouvání vlastních limitů a kvalitní výsledky na prestižnějších závodech. „Snažím se na tom pracovat všeobecně, i co se týče chování. Je to směsice několika faktorů a věřím, že s pokorou a respektem toho člověk může dosáhnout opravdu hodně,“ dodává závěrem svůj pohled borec z Tachova.

Autor: Ondřej Váchal