Plzeňská cyklistka Simona Spěšná vyhrála závod Českého poháru na horských kolech v cross country na Zadově.

Čtrnáctiletá závodnice MS Bike Academy na náročné trati s řadou technických pasáží odsunula na druhou příčku Anetu Novotnou – o rok starší bikerku a mezi kadetkami obhájkyni pohárového prvenství.

Spěšná zkušenější rivalku zdolala potřetí v sezoně, když na Šumavě navázala na vítězství z Kutné Hory a Města Touškova.

Zároveň si členka Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje spravila chuť po minulém díle poháru. V Peci pod Sněžkou jí ze souboje s Novotnou vyřadila prasklá objímka na sedlové trubce.

„Holky se o vedení přetahovaly. Simča ztratila něco už zastávkou v depu. Závadu jsme však neopravili, takže pokračovala v závodě a na sedle, které spadlo až k rámu, dojela devátá,“ zavzpomínal Milan Spěšný, otec a trenér úspěšné bikerky.

Také na Šumavě se mezi oběma dívkami rozhořel urputný souboj. „Aneta je kvalitní závodnice. Na mistrovství Evropy, kde Simča brala zlato mezi staršími žačkami, skončila v kadetkách druhá. Na Zadově vedla asi o 25 sekund, ale Simča ztrátu ve sjezdech a na technice stahovala. V posledním ze dvou kol pak Aneta prorazila pneumatiku, měnila kolo a Simča získala asi pětivteřinový náskok. A i když do toho soupeřka ještě šlápla, tak Simona první místo už nepustila,“ ocenil bývalý bikový reprezentant.

Spěšná porazila druhou Novotnou o 11,5 sekundy a je zase blíž startu na mistrovství Evropy.

„Nominace vychází z Českého poháru a Simča je i přes výpadek v Peci průběžně druhá,“ řekl Spěšný.

Zároveň prozradil, že ve hře je také účast na Evropských hrách v Baku. Jenže tam se bude závodit na silnici. „Simona na silnici trénuje i závodí, takže k tomu má blízko. O víkendu pojede nominační závody v Olomouci a uvidíme. Dál ale platí, že vše směřujeme k mistrovství Evropy na bikách,“ zdůraznil trenér a šéf MS Bike Academy, kterou založil.

I proto Spěšného těší rovněž výsledky dalších členů stáje. „Pátá mezi kadetkami skončila na Zadově Adéla Foltýnová. Pátý mezi sedmdesátkou kadetů dojel také Matěj Čáslavský a navázal na bronz z Pece. Mladší žačka Nela Jedličková si šestou příčkou vylepšila pohárové maximum a cenné je i desáté místo Lukáše Krýsla ve starších žácích, kde startovalo osmdesát závodníků,“ vypočítal Milan Spěšný. „I v této sezoně se slušně rozjíždíme,“ podotkl s úsměvem.