Do Tachova přijely po dohodě se školou. Výborné zázemí, dokonalá péče o děti, a podle slov hlavního trenéra Tomáše Veselého, mimořádný přístup vedení školy k potřebám dětí, ale i trenérům a funkcionářům klubu, vytvořily jedinečné podmínky pro tento sport.

Do tělocvičny školy jsme zavítali v pátek dopoledne, v době, kdy byl intenzivní trénink v plném proudu. Promáčená trika dívek dávala nepochybně tušit, že mají za sebou perné dopoledne a že toho moc na palubovce nenastály. Nácvik herních situací a střelba na koš, doprovázené kritickými, ale i pochvalnými slovy trenéra, to vše tvořilo atmosféru pátečního sportování, kterou děvčata přijímala s plným zaujetím pro hru.

„Dostali jsme informaci, že pokud jde o sport, v Tachově vše funguje perfektně," řekl trenér poté, co pověřil své svěřenkyně samostatným tréninkem.
„Dohodli jsme se s vedením školy, že naše soustředění bude moci proběhnout tady. Máme v Tachově čtyři družstva. U 17, neboli mladší dorostenky, mladší a starší žákyně, pak starší a mladší minižákyně a čtyři nejmenší děti, které se teprve rozkoukávají a které rodiče pustili na naše soustředění," vyjmenoval trenér.
„Jsme tady už sedm dní a dá se jednoznačně říci, že jsme nadšeni. Jsou tady podmínky, jaké jsme dosud nikde jinde neměli. Trénujeme třikrát denně, pouze dnes, protože odjíždíme, jsme poněkud trénink upravili. Jsou tady dvě haly, trénovali jsme od devíti do půl jedenácté, a pak do oběda další dvě skupiny. Pak oběd, odpolední klid a od tří hodin to samé. Večer hrály děti mezi sebou, nebo se věnovaly technice a střelbě na koš. Tedy třífázový trénink," dodal na závěr.

V mladším dorostu spadlo družstvo Lokomotivy před dvěma lety z extraligy. Hrají tedy první ligu, druhou nejvyšší soutěž v republice. V žákovských kategoriích hrají opět prim ve všech soutěžích.
Hráčský kádr je široký, čítá více než třicet dívek. Neomezuje se ovšem jen na hráčky z Karlových Varů. Do mateřského oddílu dojíždí pravidelně i několik děvčat z Tachova. Simona Valentová, Kristýna Comová, Monika Králová a Dagmar Hrabovská, hrají už ve Varech několik let. Letos zahajují třetí sezonu.

„Ve Varech máme vynikající podmínky," říká ve spěchu Simona. „Teď, po prázdninách začínám studovat v Karlových Varech, nebudu tedy muset dojíždět na tréninky a zápasy daleko. Dosud to řešíme tak, že se rodiče střídají a rozváží nás vlastními auty. Je to dost náročné, ale zatím to tak funguje. To se teď rozhodně zlepší," dodává s úsměvem, aby kvapně odběhla mezi spoluhráčky na palubovce.

„Také já budu studovat ve Varech," doplňuje spoluhráčka Kristýna. „Košíkovou máme moc rády a chceme se jí plně věnovat. A úspěchy? Napřed tvrdý trénink, potom nasbírat zkušenosti a výsledky se jistě dostaví. Záleží to jen na nás. Chceme samozřejmě hrát nejvyšší soutěže. Jsou to cíle sice vzdálené a možná i trochu neskromné, ale určitě do toho dáme všechno."

Zápal, se kterým děvčata pobíhala po palubovce tělocvičny v Zárečné, dal každému najevo, že děvčata nemluvila do větru. Na to, že soustředění končilo a za sebou měly sedm dní perného, třífázového tréninku, běhaly po hřišti bez známek únavy.
Tak jako obě dívky a dá se říci i všechny ostatní hráčky karlovarského týmu Lokomotivy, kladou si vysoké cíle i trenéři.

„Chceme, aby z každého tréninku i zápasu odcházely děti s úsměvem a přitom odvedly dobrou práci. Aby se každý rok zlepšovaly v individuálních činnostech a pokud budeme v soutěžích první, nebo pátí, to už nehraje tak velkou roli. Když budou poctivě trénovat a houževnatě na sobě pracovat, výsledky se jistě dostaví," dodal v závěru rozhovoru šéftrenér oddílu.

Basketbal v Karlových Varech má vynikající zázemí. Tomu také odpovídá postavení v tabulkách v celostátních soutěžích. Tachovská děvčata, jsou v současném hráčském kádru jako doma. Patří k těm nejlepším. A jak prohlásil jejich trenér, když na sobě budou tvrdě pracovat, výsledky na sebe nenechají čekat. O mnohých z děvčat určitě ještě uslyšíme.

Oldřich Voráček