Původně neměl Zdeněk Štybar v letošní atypické sezoně v plánu start na žádném ze závodů Grand Tour. „Giro a Vueltu jet nemůžu, když chci na Kolem Flander a Paříž-Roubaix, to se nedá nic dělat,“ říkal cyklista ze Stříbra v červnovém rozhovoru pro Deník.

Nakonec je všechno jinak, protože závod Paříž-Roubaix, který se měl jet 25. října, pořadatelé zrušili. Štybar si tak v minulém týdnu řekl o nominaci na Vueltu. A vedení týmu Deceuninck-Quick Step jeho přání vyslyšelo, Štybar nechybí v osmičlenné nominaci, kterou belgická stáj včera oznámila.

„Štyby je velmi motivovaný na další start v Grand Tour poté, co kvůli zranění kolene musel opustit tým těsně před Tour,“ připomněl Rik Van Slycke, sportovní ředitel Deceuninck-Quick, že byl Štybar už v nominaci na Tour de France, ale na start ho nakonec nepustilo bolavé koleno. To už je teď v pořádku a českému cyklistovi nebrání nic v tom, aby jel Vueltu. Ta začíná za necelý týden, 20. října, vrchařskou etapou v Baskicku a zvlášť první týden bude hodně náročná. Cíl bude 8. listopadu v Madridu.

Na její start se letos Zdeněk Štybar postaví popáté v kariéře. V roce 2012 tam měl premiéru na některém ze závodů velké trojky. A rok nato ve Španělsku dokonce vyhrál jednu z etap.

Štybarovým úkolem bude i pomoc irskému spurtérovi Samu Bennettovi, který se pokusí navázat na výkony z Tour de France, kde ovládl bodovací soutěž, a překazil tak slovenské hvězdě Peteru Saganovi útok na osmý zelený dres.

V osmičlenné sestavě Deceuninck-Quick Stepu jsou kromě této dvojice i dánský šampion Michael Morköv, Shane Archbold, který je pro změnu mistrem Nového Zélandu, zkušený italský cyklista Mattio Cattaneo a tři debutanti na závodech velké trojice – další Ital Andrea Bagioli, Američan Ian Garrison a Němec Jannik Steimle.

„Náš tým je mixem mládí a zkušeností. Ve Španělsku se může postarat o pěkné výsledky,“ věří Van Slycke.

Nakolik přispěje k úspěchu jeho belgické stáje stříbrský patriot Zdeněk Štybar?