Poprvé v historii se akce nebude konat tradičně první zářijovou neděli, ale letos se pojede už 11. srpna! Druhou novinkou už dvaadvacátého ročníku je zařazení akce mezi prestižní bodovací závody.

Start je v bavorském městečku Pirk u místní školy, jejíž prostory poskytují zázemí cyklistům i organizátorům. U všech tras se nesoutěží na rychlost, ale na počet účastníků jedoucích za jeden tým. Tedy vyhrává nejpočetnější družstvo. Ze západu Čech se tradičně akce účastní skupina cyklistů Nežeňme se z Tachova a Cyklodrak ze Stříbra.

Prvně se akce konala v roce 1998 se sto padesáti cyklisty. Dnes se těší z početné návštěvy, kdy účast se pohybuje kolem jednoho tisíce, loni, i přes nepřízeň počasí, vyrazilo na připravené tratě 902 příznivců rekreační i závodní jízdy na kole. Pravidelně do Pirku jezdí i kolaři z klubu ve Stříbře a také rekreační cyklisté z tachovského klubu Nežeňme se, kteří si za početnou skupinu odváží i ocenění německých organizátorů. „Máme už mnoho zájemců o účast nejen z Německa, ale dalších evropských zemí a vzhledem k posunutému datu startu očekáváme i dobré počasí,“ sdělili němečtí organizátoři. Ti připravili sedm tras z nichž jedna je určena pro horská kola. Zájemci mohou vyrazit na cyklistický maraton: 205 km, dále na trasy dlouhé 165 km, 115 km, 80 km, 45 km, 20 km a na trasu pro horská kola dlouhou 55 km. Nejdelší trasy zavedou cyklisty i do Tachova, na trati je jedna nebo dvě občerstvovací stanice.

Historie Pirker Zoigltour sahá až do toku 1998, kdy se akce účastnilo 150 kolařů, poslední ročníky účast čítá kolem jednoho tisíce.

Děti do 14 let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu rodiče nebo zákonného zástupce. Trasy jsou vedeny za normálního silničního provozu. Akce je zpoplatněna, cena je odvislá od délky tratě a době registrace.