Pořadatelský tým Mílařů Domažlice a Seky team s hlavním organizátorem mítinku Davidem Sekerákem připravují na stadionu Střelnice 13. ročník Hvězdného Házení na Chodsku a 11. ročník Memoriálu Jana Mazance. Jedním z účastníků bude i mladý talentovaný běžec Jakub Davidík ze Stříbra.

A že bylo Hvězdné házení vždy stylovou tečkou za atletickou sezonou? Letošní nucené změny v termínové listině přinutily organizátorský štáb uskutečnit mítink uprostřed léta. Pro závodníky skvělý test formy před tuzemských vrcholem, kterým je Mistrovství České republiky v Plzni ,a pro fanoušky ideální možnost, jak strávit aktivně prázdninovou neděli.

Atletický mítink za účasti předních domácích a zahraničních atletů startuje ve 13 hodin oštěpařskou soutěží mládeže a vyvrcholí krátce po 18. hodině závodem na 400 metrů, který se na tomto mítinku běhá jako vzpomínka na tragicky zesnulého mladého domažlického atleta Jana Mazance.

Na stadionu bude probíhat i dětská atletika či závody žactva v disciplínách 150, 300 a 800 metrů.

Finální startovní listina hlavního programu se ještě ladí, ale stoprocentně jistým je start koulaře Tomáše Staňka. Reprezentant Dukly Praha loni na mítinku v Domažlicích zazářil výkonem 21,67 m, což je zároveň hodnota rekordu stadionu.

Že by se na Chodsku tabulky mohly znovu přepisovat, naznačil Staněk při nedávné Velké ceně Tábora, kde 7,26 kg těžké náčiní poslal do vzdálenosti 21,08 m a v rozhazování dokonce přes 22 metrů. Navíc prostředí domažlického stadionu mu svědčí a moc dobře ho zná, protože začátkem července zde strávil několik dní na tréninkovém kempu. Staněk se tak těší na podporu diváků, která mu i loni pomohla k top výkonu.

Stejně jako u mužů, tak i v soutěži žen dorazí do koulařského sektoru česká jednička Markéta Červenková z USK Praha s výborným osob-ním rekordem 18,22 metru.

Tradičně kvalitní bývá v Domažlicích i soutěž diskařů, kde se hlavním favoritem jeví Marek Bárta, který začátkem sezony zaznamenal výkonem 64,40 m nejhodnotnější český výkon za posledních devět let. Prodá výbornou formu i v Domažlicích? Cestu za triumfem mu bude chtít znepříjemnit tuzemská diskařská stálice Tomáš Voňavka. Mezi ženami nebude chybět česká jednička Eliška Staňková.

Až na závěr odpoledního závodního programu je připravena soutěž oštěpařů, kde se hvězdná jména ladí, ale jisté je, že do boje pustí své svěřence v dresu extraligové Škody Plzeň David Sekerák. K vidění tak bude prestižní souboj ze širší české špičky Radek Jůda a Kryštof Kozač proti reprezentantovi Dukly Praha Jaroslavu Jílkovi.

Až z Belgie dorazí Timothy Herman, který v Domažlicích startoval již v roce 2014.

Zahraniční akvizicí v soutěži žen bude vítězka loňského evropského šampionátu juniorek Carolina Visca z Itálie. Naopak v českých barvách celý mítink odstartuje oštěpařský výkvět reprezentace mládeže do 23 let.

Zajímavá podívaná bude probíhat i na běžeckém ovále. Na domácím mítinku bude chtít uspět i člen pořádajícího oddílu Ondřej Váchal.

„Mám toho teď v nohou naběháno hodně. Třeba teď o víkendu jsem absolvoval v sobotu závody v rámci prvoligového kola týmové soutěže družstev a v neděli opět jako host v druholigovém klatovském dresu. Ale jsem spokojený, po čtyřech letech a třech měsících jsem si zaběhl osobní rekord na trati 1500 metrů časem 4:05,77 minuty,“ hlásil Váchal, který na Hvězdném házení nastoupí v běhu na 800 metrů.

close Jakub Davidík si po návratu ze soustředění dá hvězdný mítink na Chodsku. info Zdroj: archiv ČAS zoom_in

V něm se představí i několikanásobný mládežnický rekordman a jeden z největších tuzemských běžeckých talentů současnosti Jakub Davidík ze Stříbra. Ten nedávno polykal potřebnou dávku kilometrů na soustředění v italském Livignu, kde tréninkové jednotky absolvovala i reprezentantka AK Škoda Plzeň Anna Suráková. Té v průběžných republikových tabulkách patří osmé místo. Dvacetiletá atletka bude žhavou kandidátkou na triumf v závodě na dva okruhy. Velice zdatně by jí měla konkurovat členka AC. Sparta Praha Kimberley Ficenec, která se z USA přestěhovala do Čech a nyní zkouší štěstí v místních podmínkách. Momentálně je v českých tabulkách disciplína na desátém místě.

Na vytrvalce pak čeká mistrovská disciplína 5000 metrů, kde velkým zpestřením nejdelšího běžeckého klání dne bude start současné nejlepší české maratonkyně Marcely Joglové, která na nedávném republikovém šampionátu v půlmaratonu triumfovala a navíc v druhém nejrychlejším čase historie 1:13,46 hodiny.

I závod na jeden okruh nabídne lahůdku v souboji elitních čtvrtkařek plzeňské Terezy Petržilkové a Martiny Hofmanové z USK Praha.

„Za Mílaře Domažlice a Seky team zvu všechny příznivce královny sportů, aby se přišli podívat na špičkovou atletiku na domažlický stadion a společně s atlety si užili příjemnou neděli. Forma by měla u startujících gradovat, protože se nezadržitelně blíží republikový šampionát v Plzni. Bohatý program bude připraven i pro děti, proto u nás rádi přivítáme celé rodiny,“ láká diváky na atletickou show do Domažlic David Sekerák.