Naděje a budoucnost české atletiky Jakub Davidík se v letošní sezoně rozběhal k výborným výkonům. Věkem ještě dorostenec v národním programu největšího tuzemského mítinku Zlatá Tretra předčil všechny své starší mužské protivníky a zvítězil ve vynikajícím čase 3:46,32. Vystupňovaným závěrem nejen odrovnal všechny soupeře, ale i 30 let starý český dorostenecký rekord. Ten vylepšil o více než tři vteřiny.

Jakub předvedl neuvěřitelný finiš, kdy do závěrečného kola vbíhal na desáté pozici a hnán diváky zaběhl čas, který kromě nového českého rekordu, zlepšeného osobního rekordu o 10 vteřin, znamenal navíc 2. místo v evropských tabulkách.

„Byl to můj největší životní výkon. Když jsem se podíval v cíli na světelnou tabuli, kde se blýskal výsledný čas, říkal jsem si, že je to skvělé, ale nemohl jsem tomu uvěřit,“ sdělil Jakub Davidík.

Jakub je držitel několika národních rekordů v kategorii žactva a v Ostravě potvrdil skvělou formu z mistrovství ČR do 22 let. Na tomto mistrovství získal v červnu zlatou medaili v běhu na 800m.

Poté odcestoval na vysokohorské soustředění do italského Livigna, kde s ostatními běžci z tréninkové skupiny TJ Baniku Stříbro ladil formu na vrchol letošní sezony.

„Tím je pro nás jednoznačně letní Evropský olympijský festival mládeže v Baku, kde se Kuba představí v běhu na 800 metrů. Cílíme co nejvýše a ve čtvrtek nás čeká první start,“ přibližuje trenér Davidíka Alexandr Matulka.

O týden méně strávil v Livignu i vytrvalec Tomáš Jaša, který v letošní sezoně hájí barvy AK Škoda Plzeň, ale běžecky vyrostl ve Stříbře.

O deset let starší borec než talentovaný Davidík si hned počátkem sezony na 1. kole extraligy v Plzni a na večerním mítinku v Regensburgu splnil nominační kritéria na republikový šampionát na tratích 3000 m překážek a 5000m.

„Do Brna budu odjíždět pozitivně naladěn a chtěl bych uspět především na „stýplu“. Konkurence bude veliká, několik kluků zaběhlo časy kolem 9 minut, takže to bude velmi nabité. S ohledem na vydařené soustředění v Livignu si věřím, že bych mohl zaútočit na pozice kolem 5. místa. Postavím se i na trať běhu na 5km, kde bude záležet na tom, jak se bude závod vyvíjet,“ hledí směrem k vrcholu tuzemské sezony optimisticky několikanásobný medailista z MČR a světový šampion v canicrossu.

Jašu čeká v jihomoravské metropoli běh na 3000m překážek již tento pátek v 16.35 a o den později se závod na 12,5 kol odehraje od 17.35.

Nezbývá než borcům z Tachovska popřát hodně sil, čistou hlavu a rychlé nohy.

Tábořiště a fara Ligy lesní moudrosti v Michalových Horách.
Čeští indiáni nachází útočiště v údolí Kosího potoka