Snovou běžeckou sezonu zakončil sedmnáctiletý stříbrský atlet Jakub Davidík dalšími dvěma národními dorosteneckými rekordy.

Nejprve na své nejoblíbenější trati 800 metrů překonal na mezinárodním mítinku v Ústí nad Orlicí třicet let starý národní dorostenecký rekord, který byl v držení Jana Hřícha. Před zraky své mentorky Zuzany Hejnové se v závodě mužů, kde startovaly všechny české špičky, vynikajícím finišem prosadil na bronzovou příčku v čase 1:48,94 minuty.

„Přitom doběhl pouhé dvě desetiny vteřiny za českým reprezentantem Lukášem Hodboděm, který skončil osmý na loňském Mistrovství Evropy,“ doplňuje další skvělou zprávu jeho trenér Alexandr Matulka.

V ústeckoorlickém závodě startoval další stříbrský zástupce, o rok mladší Štěpán Trávníček. Ten si taktéž dokázal vylepšit osobní rekord na výborných 1:58,50 min. a vyhověl tak požadavku Českého atletického svazu pro zařazení do centra péče o talentovanou mládež.

close Mentorkou talentovaného stříbrského atleta byla na ústeckoorlickém ovále česká reprezentantka Zuzana Hejnová. info Zdroj: Alexandr Matulka. zoom_in

„Pro Štěpána, který stále příští rok bude startovat v kategorii dorostenců, je to velkým impulzem pro případnou nominaci na Mistrovství Evropy v roce 2020, kde bude kvalifikační čas na úrovni 1:54 minuty,“ uvědomuje si velkou šanci kouč.

Jen tři dny po úspěšné misi ve východních Čechách pokračoval Jakub Davidík v rekordní žatvě na závodech v Chebu. „Dosáhl dalšího milníku na trati 1000 metrů, tentokrát dokonce v kategorii juniorů. Předvedl napínavý souboj se Španělem Davidem Palaciem, jenž zvítězil v čase 2:23.01 minuty, ale Jakub prolétl cílem jen třiadvacet setin vteřiny za ním a dva roky staré juniorské maximum Vojtěcha Mlynáře ze stejného místa vylepšil o 24 setin. Hlavně ale je to také nejlepší český historický výkon v dorostenecké kategorii o téměř tři vteřiny!“ netají radost Alexandr Matulka.

A šlo o překonání hodně vousatého rekordního zápisu! Vždyť Pavel Jedlička času 2:26,1 minuty dosáhl v roce, 1973, tedy o plných čtyřicet šest let dříve než ho na chebském oválu vymazal Jakub Davidík.