Popište čtenářům, jaký druh motoristického sportu přesně děláte. Na jakých tratích závodíte? Co všechno tenhle adrenalinový sport obnáší?
Závodím v extrémním enduru, což je druh motocyklového sportu, který se jede v náročném terénu plném přírodních překážek, jako jsou příkré srázy, obrovské kameny, kořeny stromů, klády, potoky a mnoho dalších překážek. Tyto překážky prověří obratnost a vytrvalost v několikahodinovém závodě, kdy si jezdec sáhne na dno svých psychických i fyzických sil. Závody se jezdí na motocyklu určeném pro klasické enduro. Aby motorka vydržela extrémní podmínky, je nutné provést mnohé úpravy na motoru, pérování, a kromě toho musí být motocykl vybaven speciálními kryty.

Jak dlouho se věnujete extrémnímu enduru? Kdo vás k němu přivedl a co vás na něm nejvíce zaujalo?
K motocyklovému sportu jsem měl vztah již od dětství. Od patnácti jsem se účastnil zhruba osm let motokrosových závodů a sezona 2019 bude třetím rokem, kdy se věnuji extrémnímu enduru. Na extrémním enduru mě láká to, že trať je pro jezdce výzvou a zdolat ji dokáže jen pár nejlepších jezdců. Například závod Erzbergrodeo dokončilo jen 25 jezdců z celkového počtu 1800 zúčastněných závodníků.

Václav Nedvěd v akci.

Jaký byl rok 2018? Jaké za sebou máte závody a největší úspěchy?
Sezona 2018 byla prvním rokem, kdy jsem se zúčastnil světové série World Enduro Super Series (WESS). Pro začátek jsem se zúčastnil dvou závodů světové série. První závod RedBull Erzbergrodeo se konal v rakouském lomu ve městě Eisenerz, ve kterém jsem se kvalifikoval do hlavního závodu mezi pět set nejlepších a dojel jsem osmadevadesátý. Druhým závodem byl RedBull 111 Megawatt v největším evropském povrchovém dole Kleszczow v Polsku. V tomto závodě jsem se opět kvalifikoval mezi pětistovku nejlepších jezdců a závod jsem dojel do cíle na šestatřicátém místě. Na konci sezony přišel jeden z největších úspěchů, když mě vybrali mezi padesát nejlepších světových jezdců do závodu Getzenrodeo, který se konal u německého města Zschopau. Tento závod jsem dokončil dvacátý.

Tento druh sportu musí být finančně poměrně náročný. Mám pravdu?
Finančně je tento sport velmi náročný, ale když vás baví, dáte do něj vše. Pokud ho člověk chce dělat na vysoké úrovni, musí počítat s tím, že mu vždy budou peníze chybět. Faktem je, že pokud bych se chtěl posunout v celkovém pořadí světové série, musel bych se zúčastnit více dílčích závodů WESS, což pro mě v současnosti není finančně reálné.

Při těchto závodech často dochází k pádům a nepříjemným zraněním. Stalo se vám někdy něco závažného, kvůli čemu jste byl dlouho mimo?
Potkalo mě mnoho zranění, ať už se jednalo o zlomeniny kostí, poranění menisku, otřesy mozku a mnoho dalších. Při každém takovém zranění je člověk vyřazen na několik týdnů, v některých případech i několik měsíců. V sezoně 2018 jsem se naštěstí vyvaroval větším zraněním. Takové štěstí ale neměl můj bratranec Jaroslav Nedvěd, který měl nastupovat do stejných závodů, ale během tréninků se mu stal těžký úraz – roztříštění hrudního obratle, což ho vyřadilo na celou sezonu.Co vás čeká v roce 2019?
V dubnu 2019 začínáme závodem King Of The Hill v Rumunsku a českým závodem extrémního endura v krkonošských Petříkovicích. Na přelomu května a června nás čeká opět závod Erzbergrodeo v Rakousku. Na podzim budeme pokračovat na RedBull 111 Megawatt do Polska a na závod Getzenrodeo do Německa. Rád bych se zúčastnil závodu Sea to Sky v Turecku, což ale nejspíš z finančních důvodů nebude možné. Dále bych chtěl nastupovat v závodech mezinárodního mistrovství České republiky endura.

Jaké další sporty ještě děláte? Jak se třeba odreagujete od motorek?
Protože jsou závody všestranně fyzicky náročné, musím se věnovat více typům tréninku. Hraji hokej, florbal, chodím do posilovny, na crossfit, spinning nebo plavání. V podstatě vše je ale přípravou na enduro závody. V zimní přípravě absolvuji týdně dvanáct tréninků – tři silové, tři kombinované a šest cardio tréninků. Protože pracuji v zemědělství, což je velmi časově náročná práce, na první trénink dne vstávám už v půl šesté ráno a druhý trénink začíná většinou okolo osmé hodiny večerní. V sezoně je příprava více zaměřená na trénink na motorce.

Za který klub jezdíte?
Nejezdím za žádný tým a současně nejsem ani nikým sponzorován.

Jak jste si užil Vánoce? Máte nějaká předsevzetí do nového roku?
O vánočních svátcích jsem si dopřál dva dny klidu a pohody a na zbytek volna mám naplánované čtyřdenní soustředění, na kterém se budeme věnovat zlepšení fyzické kondice. Žádná předsevzetí do nového roku nemám, hodlám pokračovat v těžké dřině.