„Pokud bych neměl v první rozjížďce pád, tak by hodnocení bylo lepší, protože bych dojel možná o dvě místa lépe, tedy na páté příčce. V jedné zatáčce na nakropeném terénu mi to trochu ujelo. To se stává, jel jsem dál, ale propadl jsem se o pár míst dozadu,“ prohlásil Jiří Fürbacher.

Závod na první květnovou sobotu ve Stříbře byl úvodním dílem evropského šampionátu klasiků. „Další závod máme 2. července v Holandsku, třetí díl je v Itálii a potom se jede závod družstev. Ve Stříbře se jelo po dvou letech, protože dva roky se kvůli covidu nejezdilo,“ uvedl Fürbacher, který je členem AMK Stříbro.

„Na Terénu svatého Petra to je moje domácí trať, takže jsem ji dobře znal. Jsem rád, že se jelo ve Stříbře. Závod byl nazván Memoriál Josefa Hřebečka (stříbrský rodák a velká postava československého motokrosu, pozn. aut.). Myslím si, že i cizinci sem jezdí rádi. Trať se jim líbila a byli spokojení,“ řekl motokrosař z Okrouhlého Hradiště u Konstantinových Lázní.

Závod seriálů Přebor SMS Střední Čechy - MOTUL CUP a Západní Čechy- KOVOŠROT NEPOMUK.
FOTO: Motokrosař Weschta bral v Kramolíně oba holeshoty

Fürbacherovým nejlepším umístěním bylo celkové osmé místo. Jezdí na motorce značky ČZ.

Mezi motokrosovými závodníky panuje kamarádství. „Ale když odstartuje závod, nikdo se na nikoho neohlíží, protože každý chce vyhrát. V depu se domlouváme, kdo pojede na příští závod. Do Holandska to je daleko, asi 800 nebo 900 kilometrů. Všechno si platíme ze svého, nemáme sponzora,“ upozornil Fürbacher.

Na konci srpna oslaví 66. narozeniny. Je v důchodu.

„Začínal jsem na čezetách. Motokros klasiků jezdím od vojny. Dva roky jsem jezdil jako voják za Duklu Olomouc. Poté za Rudou hvězdu Plzeň a chvíli za Rudou hvězdu Praha. Pak skončily Dukly a Rudé hvězdy a pět let jsem nejezdil. Jezdil i můj o tři roky starší bratr, který byl lepší. Dostal se do Dukly Praha, kam chodili tři nejlepší jezdci, kteří šli na vojnu,“ zavzpomínal Jiří Fürbacher.

Motokrosová legenda Miloslav Souček (uprostřed) na setkání s jezdci z Hard Enduro AG.
Jezdci z Hard Enduro AG se setkali s motokrosovou legendou