Josef Hřebeček se narodil 17. února 1938. Pocházel ze Stříbra, a tak jej nemohlo minout takřka motokrosové šílenství, které odstartoval historicky vůbec první tuzemský závod, který se na místním Terénu sv. Petra uskutečnil v roce 1948.

Ve stopách Míly Součka a po boku Vlasty Válka se i Pepa Hřebeček odvážně vrhal do terénu, aby jej pokořil za řídítky svého stroje. Talentovaný mladík záhy poráží i většinu svých závodních konkurentů, což mu zajišťuje vysněnou vojenskou službu v elitním motoristickém oddíle Dukly Praha. V jejím dresu v roce 1959 získává svou první republikovou medaili za celkové třetí místo ve tř. do 250 ccm.

Do své sbírky jich z mistrovství Československa nakonec vybojuje celkem osm, z nichž nejzářivější je zlato z roku 1964 ve třídě do 500 ccm na stroji ČZ. Právě v královské třídě půllitrů byl po léta naším stálým reprezentantem v seriálu MS, kde v roce 1965 skončil na 10. místě.

Úspěchů mohlo být ještě více, ale mezi fanoušky i soupeři oblíbený „Hřebec" končí s aktivní kariérou již ve věku 29 let.

Od roku 1968 působil Josef Hřebeček v trenérské dvojici s Františkem Helikarem. Měli na starosti elitní tým Dukly Praha stejně jako státní reprezentaci. Spolupráce jim vydržela přes 20 let a přinesla řadu úspěchů. V 70. letech patřili jejich svěřenci Falta, Churavý, Baborovský nebo Velký do absolutní světové špičky a naše trenérské metody se staly vývozním artiklem i směrem na západ. Šlo sice o metody založené na tvrdé práci, ale byly smysluplné a přinášely výsledky.

Však na svého „motokrosového tátu" jeho svěřenci dodnes vzpomínají s úctou a láskou. Právě unikátní kombinace jezdeckých i trenérských úspěchů činí z Hřebečka nepřehlédnutelnou postavu celého československého motokrosu.

Josef Hřebeček zemřel ve věku 78 let dne 13. dubna po dlouhém boji z vážnou chorobou. Důstojné rozloučení se uskutečnilo v pražském Motole 21. dubna za účasti mj. celé řady našich motokrosových reprezentantů a činovníků z řad pořadatelů, bývalé Dukly Praha a Autoklubu ČR.

Miroslav Šimek