Poslední únorovou sobotu se klub Zápas Stříbro zúčastnil republikového mistrovství v řecko-římském stylu v Jihlavě. Přestože je členská základna malá a zájem mezi mládeží není vysoký, z republikových soutěží vozíme medaile pravidelně. Tentokrát ji vybojoval v kategorii kadetů Jakub Nikitinský a měla cenu stříbra.

VELKÁ KONKURENCE

Do Jihlavy se sjelo 52 kadetů rozdělených do deseti váhových kategorií. Kuba startoval v kategorii do 60 kilogramů a s ním se odvážilo v této kategorii bojovat dalších deset závodníků. Stříbrský zástupce tak startoval v nejvíce obsazené váhové kategorii. Na začátku nastoupil proti chomutovskému závodníkovi Ondřeji Rézovi. Zdolal ho 16:8 na body a před koncem utkání ho položil na lopatky. Stejným způsobem vyhrál i v druhém zápase proti chomutovskému Matěji Šrytrovi, tentokrát vedl 16:5.

O první místo ve skupině pak bojoval s borcem Janem Olivou z Hnidous. Doposud byl Honza pro Kubu neporazitelným soupeřem, ale v tento den se karty otočily. Před poločasem si Oliva nechal zabrat záhlavní chvat, který následně Kuba dokončil a Honza z něj už nedokázal uniknout. Prohrál na lopatky a Jakub tak mohl slavit postup do finále.

FINÁLE: SOUPEŘ SVŮJ NÁSKOK UDRŽEL

V něm nastoupil proti Jiřímu Čapkovi z Havlíčkova Brodu. Možná ho ochromilo to, že bojuje o titul mistra republiky a zaspal úvod utkání. Prohrával 6:0 na body. V druhém poločase z Jakuba spadla tréma a začal zápasit. Čapek si už ale svůj bodový odstup udržel a vyhrál 8:3 na body. Řecko-římský zápas není dominantní styl stříbrského zápasnického klubu, o to víc trenéra těší, jak slušně v něm jeho svěřenci dokážou zápasit.

„Turnaj v Jihlavě měl být jen startovací a výsledky jsem neočekával. Jen jsem si chtěl ověřit, jestli jdeme správným směrem a jestli to, co trénujeme, dokážeme přenést na závodní žíněnku. Medaile je vždy bonusem a odměnou za tréninkovou práci. Chyby, které Kuba dělal, si uvědomujeme, turnaj samozřejmě rozebereme a zapracujeme na zdokonalení.“

Příští březnový víkend čekalo úspěšného stříbrského zápasníka další Mistrovství České republiky, tentokrát ve volném stylu. Všichni členové klubu mu drželi palce, aby se Kubovi zadařilo stejně dobře, možná ještě lépe než v Jihlavě.

Za klub Zápas Stříbro Jiří Kožíšek, trenér