Náročný závod byl mistrovstvím obou států i součástí českého poháru v triatlonu. Na start se spolu s 250 závodníky z různých zemí, včetně české a slovenské profesionální elity, postavil i plánský rodák Jan Matějovský. Po absolvování 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole v časovkářské pozici a závěrečného běžeckého maratonu na klasických 42,195 km nakonec proběhl cílem na 29. místě.

"Startovní výstřel nás v už v sedm hodin ráno poslal do chladného toku řeky Váh. Po počáteční obvyklé tlačenici mě ve vodě překvapily rostliny, které se nám všem namotávaly na ruce a nohy. Plavali jsme tři okruhy s krátkým vyběhnutím na břeh, takže polovina tratě byla proti slabému proudu řeky a zbytek po proudu,“ popisuje první ze tří triatlonových disciplín Matějovský.

Jan Matějovský v cíli Slovakmanu 226.Zdroj: Zdroj: archiv J.M.

Po plavání následovalo šest okruhů na kole za stále se zvyšující teploty, která vystoupala až k tropickým 35 stupňům. „Zlomil jsem si jeden držák na lahev, takže jsem nemohl současně vozit energetický nápoj i vodu, kterou bych se mohl polévat. Do některých okruhů jsem proto kuriózně vyjížděl s lahví pod trikotem. V ostrém větru mi docházely rychle síly a to mě čekal ještě běžecký maraton, na který jsem se vydával po šesti a čtvrt hodinách v závodě,“ přibližuje martýrium Slovakmana plánský triatlet.

Při běhu na asfaltových chodnících v centru lázeňského města slunce dál neúprosně pražilo. „Sirény sanitek se staly stálou kulisou. Ze závodu postupně odstoupilo 26 startujících, a to předpokládejme, že perfektně připravených na nejdůležitější závod sezony. Člověk se musí dost překonávat, aby se nezastavil, nesedl si, nebo se nepovalil někde ve stínu. S blížícím se cílem mě motivovala přítomnost rodiny a možnost dosáhnout osobního maxima v podobě času pod 10 hodin," dodává Matějovský.

Nakonec tedy všechny překážky překonal a ambiciózní předsevzetí o čase pod deset hodin se mu povedlo naplnit. Do cíle dorazil přesně v čase 9:51,51 hodiny na 29. místě celkově. Z rychlejších závodníků bylo šestnáct profesionálů v elitní kategorii, ve své Jan Matějovský obsadil čtvrté místo, v Mistrovství České republiky páté místo (včetně započítání elitních závodníků). "Mými dalšími cíli jsou rozjetý český pohár a obhajoba vítězství v karlovarském poháru v triatlonu," prozrazuje na závěr Jan Matějovský..