Zuzana Řežábková z Kyjova je na Ranči Kříženec Planá u Mariánských Lázní skoro více než doma. Téměř každý den vede její cesta ze školy nejprve ke kobylce Láska, o kterou pečuje, a s níž získala titul mistra republiky ve westernovém ježdění v kategorii junior. Pohár Dyka Krchova vybojovala sérií soutěží, konaných po celé republice, zakončených 20. září na ranči v Hoslovicích. Žákyně deváté třídy Základní školy Na Valech v Plané, tak úspěšně navazuje na pohárová vítězství kříženeckého ranče, která pro něj v minulých letech získala Andrea Kohoutková.


Co je to vlastně westernové ježdění?

Jde především o práci s koněm, která je v mnohém přirozenější než anglické ježdění, jako například parkur nebo drezúra. Mě a mojí kamarádku Terezu Plevkovou, se kterou spolupracuji na výcviku koní, tento způsob ježdění více baví.

Jak dlouho se tomuto sportu věnuješ?

Letos je to čtvrtým rokem. Nejdřív jsem sice nevěděla, že westernové ježdění budu dělat, ale známá z Dolní Jadruže, u které jsem pomáhala u koní, mi doporučila spolupracovat s panem Drábkem na kříženeckém ranči.

Jak je westernové ježdění náročné na čas?

Hodně. O prázdninách jsme tady s Terezou pořád, ale při škole je to mnohem těžší. Nejprve ze školy jdeme na ranč a teprve potom přijdou na řadu domácí úkoly. To se mi mnohdy potom nechce dělat…

Co na to říkají doma?

Mám tolerantní rodiče, ale byli by raději, kdybych koně omezila. Brzy si budu dávat přihlášku na školu do Stříbra, a tak se budu muset více věnovat učení. Nerada bych koně úplně opustila, hodně mě to baví.

Bylo tvým cílem získání poháru?

Nebylo, spíše jsme společně čekali, zda nám to půjde. To vyšlo a začali jsme jezdit po soutěžích a rozhodli se, že sezónu dokončíme. Výsledkem je získání poháru.

Jak moc ti pomáhala Tereza?

Byla hlavně můj soupeř. Tím mě burcovala k lepším výkonům. Když jsem viděla, že jí něco jde lépe, snažila jsem se ji překonat. Ale jsme spíše kamarádky, než soupeřky.

Máš nějaké přání do budoucnosti?

Určitě bych chtěla mít koně doma. Bylo by i více času na školu. Nemusela bych tak často jezdit na Kříženec, to přeci jenom nějaký ten čas zabere. Vozí mě tam maminka a jsem jí za to vděčná. Vždy, když šlapu na kole ten kopec z Chodové Plané, si na ni vzpomenu…

S jakým koněm si získala mistrovský pohár?

Jde o desetiletou kobylku angloaraba s pěkným jménem Láska. Původně ji jezdila Andrea Kohoutková.

Doporučila by jsi koně svým vrstevníkům?

Rozhodně ano, ale nejdůležitější je vztah ke koním. Jednoznačně je lepší se starat o koně, než sedět celý den doma u počítače nebo se zaplést s nějakou partou a špatně skončit.