V nejdelším 105 kilometrů dlouhém závodě Author Krále Šumavy, memoriálu Františka Šraita, si tituly vybojovali Milena Kalašová (K3 Permormance) a domácí biker Jan Beneš z týmu Ski a Bike Centrum Radotín.

Beneš na rozmáčené trati zvítězil v čase 4:53:51 hodiny s pětiminutovým náskokem před druhým Danielem Mayerem (KC Hlinsko). Třetí Armin Duschner z Německa, jinak nejrychlejší čtyřicátník, ztratil na nového vládce Šumavy téměř devatenáct minut.

Jan Beneš (vlevo) s Danielem Mayerem v čele závodu na 105 km.Jan Beneš (vlevo) s Danielem Mayerem v čele závodu na 105 km.Zdroj: Jindřich Schovanec

„Závodilo se na rozbahněné trati, měl jsem možná hladší gumy, než by se slušelo, čas byl o dvacet minut horší než loni, ale o to víc si vítězství cením,“ řekl Beneš.

Že je ve formě, prokázal 34letý biker už víkend předtím výhrou na Aimtec Open Race v okolí Plzně a na Králi hodně stál o to si zopakovat premiérový triumf z roku 2022. „Alespoň ještě jednou bych Krále rád vyhrál,“ svěřoval se po loňském druhém místě.

Z klatovského náměstí odstartoval s vervou.

Benešovu tempu záhy stíhal jen nakonec druhý Daniel Mayer. „Společně jsme jeli prakticky až pod největší stoupání na Můstek, zhruba 65 až 70 kilometrů. Už předtím jsem mu sice zkusil v kopcích dvakrát nastoupit, ale ve sjezdech mě zase dostihl. Pod Můstkem jsem za to znovu vzal a na kopci mi hlásili, že mám přes minutu náskok. Ten jsem pak už jen navyšoval,“ popsal svou cestu na trůn povoláním voják. A děkoval za podporu svému rodinnému týmu. „Manželka s bráchou mě na trati povzbuzovali, podávali bidony s pitím,“ ocenil Beneš, který však vítězství zaplatil nemocí. „Mám kašel, rýmu, ale lepší se to,“ hlásil závodník.

Na dlouhé trase se prosadili i padesátníci. Premiant Tomáš Janda (Cyklo Atom, 5:17:51,8) skončil absolutně pátý, osmé místo si vybojoval v kategorii M50 druhý Tomáš Kozák (5:21:03,6). „Nejel jsem o umístění v kategorii, ale o to být celkově do desítky. Což mi vyšlo stejně jako v minulých ročnících Krále, a to jsem vynechal snad jen jeden,“ konstatoval známý plzeňský maratonec, mj. bývalý mistr světa v závodě na 24 hodin. „Necítil jsem se úplně dobře, ale postupně jsem se rozjel. Na bahnu to sice klouže, je to nevyzpytatelné, ale mě to baví,“ podotkl s úsměvem člen týmu Training & Food.

K roli závodníka si přidává i tu trenérskou. „Je pěkné vidět, jak se svěřenci zlepšují. Třeba Adéla Šmídová byla na Králi čtvrtá na sedmdesátce, junior Kuba Šmíd obsadil stejné místo na padesátce,“ uvedl Kozák.

Uspěla i jeho další svěřenkyně a týmová kolegyně Jana Žídeková. Mezi ženami si na královské stovce vybojovala celkově třetí místo, zajela čas 6:03:45,5 hodiny a na mladší soupeřky příliš neztratila. Na vítězku Kalašovou chyběly Žídekové v cíli necelé čtyři minuty, ale jen něco přes minutu na druhou Janu Dubcovou. „Letos trochu bahna, no trochu víc, ale moc mě to bavilo,“ komentovala závod na facebooku Žídeková. V kategorii nad 40 let byla povoláním výživová poradkyně suverénní a výhru si užila s náskokem skoro tři čtvrtě hodiny.

Jana Žídeková, celkově třetí žena v závodě na 105 km a suverénní vítězka kategorie nad 40 let.Jana Žídeková, celkově třetí žena v závodě na 105 km a suverénní vítězka kategorie nad 40 let.Zdroj: Jindřich Schovanec

Mezi veterány nad 60 let zvítězil Vratislav Houdek z 2V Bikers Blovice (6:11:09,4) a v kategorii bikerek nad 50 let Rakušanka Roswitha Hense-Simenko (7:52:10,1).

Na střední trati 75 km stoupali na stupně s vítězem Viktorem Stoškem (Kakuna Racing, 3:24:44,5) druhý Petr Šindelář (Velosport Domažlice, 3:33:28,3) a bronzový Jan Šubrt (BC Klatovy, 3:35:06,8). Mezi padesátníky zvítězil tradičně Miroslav Kobes (Velosport Domažlice, 3:47:36,7). V ženách slavila prvenství Markéta Baráková (Ski a Bike Centrum Radotín, 4:06:35,5).

Vítězi závodu na 53 kilometrů se stali Julius Wagler z německého Bayreuthu (2:16:52,8) a Eva Haselbergerová (Born in Šumava, 2:54:14,8).

Souboj na nejkratší trase 22 km pro mladé závodníky ovládli překvapivě žáci, a to Dominik Makovec (Bike Team Stupno) před Denisem Joglem (Rakovník) a Martinem Hejzkem (MS Bike Academy). Až čtvrtý dojel nejrychlejší kadet František Mayer. Mezi dívkami zvítězila kadetka Nela Vávrová (MS Bike Academy).

Takhle slavil zisk světového titulu před lety Jaroslav Špaček.
Špaček je hrdý na zlatý tým i syna Davida. Kluci byli úžasní, říká