Začal také trénovat a v medailové sbírce může začít tátovi i bráchovi šlapat na paty. A nedávno si z chorvatského Varaždinu přivezl medaili nejcennější.

Lukášův úspěch

Lukáš startoval v kategorii mladších žáků do 25 kilogramů, v tzv. light kontaktu. „Pro Lukáše to byly první světové závody. Řekli jsme si, že je to blízko, tak to pojedeme zkusit," řekl Deníku Lukášův otec Ladislav Hudler. Ten mimochodem startoval na stejné soutěži v kategorii veteránů nad 75 kilogramů a vybojoval rovněž zlato.

Oba Hudlerové museli k vytoužené zlaté metě přejít přes pět soupeřů. Lukáše pak ve finále čekal soupeř z Německa.

„Kickboxu se věnuji druhým rokem. Viděl jsem to u táty a u bráchy, tak jsem to chtěl také zkusit," popsal Deníku Lukáš, který hraje ještě fotbal a stolní tenis. I ve fotbalové přípravce má se svými spoluhráči úspěchy. „Kickbox je ale lepší," konstatoval chlapec.

Ten trénuje společně s tátou třikrát týdně. Dvacet minut fyzické přípravy, přeběhy, boxování na pytel, švihadlo, technika. Intenzivní trénink trvá hodinu. „V běhu a na kole má Lukáš samozřejmě menší dávky, ale cvičení techniky a boxování děláme stejně," uvedl jeho otec. Navíc před vrcholnou soutěží, jako byl světový šampionát, se trénuje až pětkrát týdně.

Česko je špička

Podle Ladislava Hudlera patří Česká republika k naprosté světové špičce v kickboxu. Také finále veteránů bylo ve Varaždinu ryze české. Plánský borec prošel přes pět soupeřů a ve finále na něj čekal Miloslav Dušek z České Lípy. „Český kickbox patří ve světě k vrcholu, téměř všechny české účasti na mistrovství se proměnily v nějakou medaili," popsal Hudler.

Ten se tomuto kontaktnímu sportu věnuje deset let. „Takových šest let mi trvalo, než jsem se dostal mezi nejlepší," konstatoval. Od té doby se mu ale podařilo získat dva tituly Mistra světa, jednou byl druhý a jednou třetí. A má také bronz z Mistrovství Evropy v čínském boxu.

Úspěšně se kickboxu věnuje i další z klanu Hudlerů, Lukášův starší bratr Ladislav. Také má zkušenosti a medaile z různých závodů v Česku i zahraničí. Teď měl ale roční pauzu. Dodělával školu a zotavoval se ze zranění na noze. S přípravou by měl podle otce začít letos na podzim.

Zázemí

Kickbox má – podobně jako box a další kontaktní sporty – několik asociací a každá z nich pořádá světový šampionát. Letos v září se ve floridském Orlandu koná Mistrovství světa další asociace a Hudlerovi uvažují, že by si je chtěli vyzkoušet. „Šance bychom nějaké mohli mít. Záleží ale hodně na štěstí, na jaké narazíte soupeře. Záleží také na psychice, momentální formě, rozhodčích," uvedl Ladislav Hudler starší.

A v neposlední řadě záleží také na finanční situaci. Na kickboxu je finančně nejnáročnější cestování a pobyt na mezinárodních soutěžích. „Nám veteránům nezaplatí nikdo nic, hradíme si v podstatě všechno sami. Reprezentaci ale hradí ubytování, cestu i startovné český svaz kickboxu. Ale veškerou přípravu si hradíme sami ze svého," uvedl Deníku plánský mistr světa.