I kvůli defektu současného mistra světa byl dnes v cíli rychlejší Belgičan Kevin Pauwels, jenž se dostal do čela celkového hodnocení.

„Mrzí mě, že jsem nevyhrál ani jeden závod v Čechách, o což mi hodně šlo. Chtěl jsem určitě vyhrát alespoň jeden závod, ale prostě se to nepodařilo. Měl jsem lepší soupeře, než jsem já, a jsou v lepší formě,“ přiznal novinářům Štybar. „Musím se s tím srovnat a doufat, že forma přijde co nejrychleji, abych jim to mohl vrátit,“ doplnil Štybar.

Pětadvacetiletý cyklokrosař měl dnes smůlu i štěstí v jeden okamžik. Ve třetím kole ho potkal defekt předního kola, ale v dlouhém sjezdu krátce před depem, takže mohl kolo téměř okamžitě vyměnit. Jenže před defektem měl na předním kole hladkou gumu s hrubým vzorkem po stranách. „To mi drželo perfektně a na té gumě jsem si věřil,“ uvedl Štybar.

Na náhradním kole už měl ale připravenu pouze standardní gumu. „Necítil jsem se na ní dobře už při rozjíždění, ale nechal jsem si jí tam jako variantu pro případnou výměnu. Asi to však nebyla úplně dobrá volba,“ připustil Štybar.

Kromě toho, že musel kolo měnit, výměna se mu prý tak úplně nepovedla. „Ztratil jsem tam nějaké pozice i koncentraci. Měl jsem v tu chvíli jiné gumy a nemohl jsem se na tom kole srovnat v technice, což mi pak dost chybělo,“ řekl Štybar. Náhradní kolo mu pak navíc párkrát „ustřelilo“ v zatáčkách a už si prý tolik nevěřil. „Takže jsem v technice ztrácel. A když si nevěříte v technice, tak začnete dělat blbosti a ztrácet,“ konstatoval Štybar.

Spekulovat nad tím, zda ho defekt stál lepší umístění, ale nechtěl. „Je strašně těžké říct, že by mě stál vítězství. To nejde odhadnout. Kevin byl nejsilnější už v Plzni a dnes očividně také, je z nás na tom nyní nejlíp. Možná jsem se tam s ním mohl udržet a on by třeba znervózněl, kdybych jel s ním, protože on není vyloženě ten typ, co umí jet sám. Když se jede ve dvou třech, aktivitou moc nehýří,“ přemítal Štybar.

Třetí díl Světového poháru nyní následuje až za měsíc. „Další závod je v Koksijde v Belgii, následuje Igorre ve Španělsku. Myslím, že to bude jiné. Nebude to určitě tak suché jako v Plzni a dnes. Ta trať tady byla poměrně jednoduchá a stejně jako v Plzni bylo docela těžké někde odjet třeba alespoň o pět vteřin. Tratě se určitě změní, ale pokud nejsou nohy, můžou být tratě, jaké chtějí, a když na to není, tak na to není…,“ prohlásil Štybar.

Nyní zamíří na Mallorku, kde si podobně jako cyklokrosový konkurent Sven Nijs nebo mnozí silničáři pronajal apartmán na celou zimu. „Je to i s vyhlídkou k silnici. Mohu tam být teď častěji. Mám tam kolo i oblečení, takže mohu létat jen s pasem a dodává mi to komfort a odpočinek. Je dobré, že mohu i přes zimu hodně trénovat a najíždět kilometry s výhledem k mistrovství světa,“ vysvětlil Štybar. „Navíc se mi to i vyplatí, protože letenky jsou levnější, když nemám kolo a další bagáž,“ dodal Štybar.

Autor: Petr Voves gi (ČTK)

Štybar byl na SP v Táboře druhý, Nashová triumfovala

Zdeněk Štybar a Kateřina Nashová v Táboře opět stáli při Světovém poháru cykokrosařů na stupních vítězů.

Tak jako před týdnem při zahajovacím závodu v Plzni. A dokonce výš než tehdy.

Zatímco se však Kateřina Nashová „odpálila“ ze třetí až na první příčku, Zdeněk Štybar v nejsledovanějším závodě mužů poposkočil „jen“ na druhé místo.

Štybarovi i všem ostatním tentokrát dal mat Belgičan Kevin Pauwels, který nečekaně brzy zaútočil a neustále zvyšoval svůj náskok před skupinou pronásledovatelů, až na minutový odstup. Navíc v době, kdy Pauwels odjížděl, zdržel Štybara i defekt.

Na pódium vystoupil ještě další belgický cyklista Klaas Vantornout.

Klíčový okamžik závodu? Štybar píchl a na konci třetího okruhu musel zajet do depa a toho Pauwels nekompromisně využil. „Ano, využil jsem situace, kdy musel Zdeněk měnit kolo,“ přiznává Belgičan, který dosáhl na své třetí vítězství ve Světovém poháru v kariéře. „Myslím, že bylo mé nejvydařenější.“

Český reprezentant se chvílemi rozčiloval na ostatní cyklisty, kteří nechtěli spolupracovat ve stíhání uprchlíka Pauwelse, posléze aspoň ujel s dalším Belgičanem Vantornoutem a v bitvě o druhou příčku ho porazil. „I spousta dalších závodníků kromě Vantornouta mohla spolupracovat, jenže se drželi v háku. Pomohl mi nástup Radomíra Šimůnka. Potřeboval jsem, abychom se rozjeli a dokázali jsme zvýšit tempo. Stál jsem o to, abych dojel minimálně druhý,“ líčil Štybar.

Celkovému pořadí poháru před dalším závodem v Koksijde vévodí Pauwels před duem Nijs-Štybar

Nashová v Táboře kralovala

Dařilo se česká reprezentantce Kateřině Nashové, která závod Světového poháru v Táboře ovládla. Připsala si tak druhý triumf v elitním seriálu v kariéře. Ve druhém dílu sezony zvítězila před Nizozemkami Daphny Van Den Brandovou a Sanne Van Paassenovou.

Třiatřicetiletá Nash měla tradičně o něco pomalejší start. Brzy se však propracovala do vedoucí skupinky a nakonec při absenci vítězky úvodního závodu v Plzni Američanky Katherine Comptonové projížděla cílem s rukama nad hlavou. „Na startu se jsme se trochu hlídaly, ale v té druhé polovině závodu už zůstaly jen ty silnější,“ popisovala Nashová. „Jsem silnější v kopci než na rovinách. Vycítila jsem, že tam mám šanci, v posledním kole jsem na to vzala a vyšlo.“

Češka vyhrála s náskokem šesti vteřin před Van Den Brandovou a zároveň se po třetí příčce z Plzně dostala do čela celkového hodnocení sedmidílného seriálu. „Vyhrát doma je opravdu nádherné,“ líčila.

Další česká závodnice Pavla Havlíková dojela se ztrátou 57 vteřin pátá.

Autor: Markéta Hůrková

Výsledky najdete ZDE>>>