Tak to byly zase bitvy. Elitní tuzemští krosaři za sebou mají mistrovství České republiky v přespolním běhu. Ve východočeské vesničce Dříteč, vzdálené osm kilometrů od Pardubic,o tituly bojovali muži, ženy, junioři a juniorky. V rámci předprogramu mistrovského závodu si model krajských štafet při Finále Běžeckého poháru mládeže střihli i běžci z Tachovska.

Trenér stříbrských atletů Alexandr Matulka měl tu čest, že byl pověřen vedoucím krajské výpravy mládežníků. Velice úpěnlivě tak sledoval již štafetový závod staršího žactva, kde startoval borec TJ Baník Stříbru Michal Pergler. Každého člena týmu čekal kilometrový okruh v Golf Resortu Kunětická hora. Pergler svým výkonem přispěl ke konečnému desátému místu kvarteta Švígler, Kubecová, Pergler a Fialová. Především ale posbíral cenné zkušenosti, které se mu budou hodit v budoucí kariéře.

Mezi dorostenci klub ze Stříbra hájil jeho bratr Jan Pergler a s krajskými kolegy Vimmerovou, Rychlíkovou a Phillipem Carpentierem po skvělém týmovém výkonu vybojovali velice solidní šesté místo. Tím boje na kilometrovém okruhu skončily.

Do prvního mistrovského závodu mužů mílařů, který odstartoval třicet minut po poledni, vběhli z Tachovska dva borci. Jako nejmladší v pětapadesátičlenném poli sbíral zkušenosti Štěpán Trávníček. Moc se toho nebál a nakonec na čtyřkilometrové trati obsadil 40. místo.

Adam Matulka i Jakub Davidík za sebou mají premiéru na krosovém MČR v kategorii juniorů.

To s jasným cílem pohybovat se na předních pozicích a zaútočit na medaile, vyrážel na východ Čech Tomáš Jaša. Dvojnásobný letošní medailista z mistrovství světa v canicrossu na krosovém MČR obhajoval bronzovou medaili, kterou loni získal na téměř domácí půdě v Alfrédově – Kostelci v nervydrásajícím závěru.

Oba jeho přemožitelé David Kučera a Jan Friš tentokrát na startu chyběli a tak se mohlo zdát, že je cesta za medailí umetená. V běhání však papírové předpoklady nevyhrávají a mnohdy se se startovním výstřelem mažou a ztrácí pojem.

Sedmadvacetiletý odchovanec Baníku Stříbro a momentálně běžec AK Škoda Plzeň se již od prvních metrů usadil v těsném kontaktu s čelem závodu. To vedl hlavně Patrik Vebr z USK Praha.

Jaša probíhal do druhého dvoukilometrového okruhu v čase 6 minut a 9 sekund na průběžné šesté pozici s třívteřinovým mankem na elitní trio. Bohužel tato menší ztráta kontaktu se ukázala jako rozhodující v bitvě o medaile.

„ V začátku druhého kola se tam utvořila menší propast a nebyl jsem schopen jí stáhnout. I když Vebr, který odtáhl většinu závodu, ke konci zpomaloval, nebyl tam ten pravý závěr. Mrzí mě to, nevím, kdy přijde další podobná šance,“ říkal krátce po doběhu zklamaný Jaša.

Čtyři kilometry po loukách mezi golfovými odpališti zvládl v čase 12 minut a 21 sekund, na bronzového Vebra přitom ztratil pouhé čtyři vteřiny. I tak se po loňském zisku medaile jedná o další skvělý výsledek pro plzeňskou atletiku, ale i nadšence ze Stříbra a okolí.

„Měl jsem zde velkou šanci uspět. Příprava byla zaměřena na tento závod, proto mě to asi nějaký ten pátek bude mrzet. Zároveň již přemýšlím, jak se zakousnu do další přípravy a nachystám se na příští rok,“ zněl již s odstupem času trošku sebevědoměji dvojnásobný otec Jaša.

O jeden okruh více a pár minut déle strávili na „golfáku“ Adam Matulka s Jakubem Davidíkem. Ti se na závěr sobotního závodního programu postavili na start juniorského závodu. Organizátoři jim naordinovali šestikilometrové martyrium. Supertalent české atletiky Jakub Davidík měl ambice zaútočit na pozice kolem pátého místa. Adam Matulka se chtěl pohybovat někde na hranici elitní dvacítky.

Davidík se v prvním i druhém okruhu držel poblíž elitní skupiny ale již v náběhu do posledního okruhu cítil, že to není ono.

„Postupně jsem ztrácel kontakt a věděl, že na špici už nestačím. To se projevilo i v závěrečném okruhu, kde jsem výrazně zpomalil. Nemohu být spokojen,“ přiznal Davidík.

Z šestačtyřiceti hodnocených běžců nakonec cílem proběhl jako dvanáctý.

S větrným počasím, které na MČR v krosu panovalo, se neúspěšně pral i Adam Matulka. Od čtvrtého kilometru měl krizi a pořadím se propadal. V cíli se objevil jako šestatřicátý a jako pozitivní hodnotil fakt, že časový odstup od oddílového parťáka Davidíka nebyl tak výrazný.

Pro obě stříbrské naděje nebyl tento závod vrcholem, to bude až letní sezona 2020. Nyní je čeká především poctivá příprava.