Hodnocení právě končící sezony je pro Šachový kroužek DDM Planá při ZŠ Planá –náměstí více než lichotivé a plánské naděje vystupují na šachové výsluní. Oddíl začal fungovat pod vedením trenérů Hrbáčka a Zítka v polovině února loňského roku. Z původních devíti šachistů je nyní 25 a z toho jich deset figuruje na Krajské listině talentů. Úspěchy se po rozpačitých začátcích dostavují a ne jen ledajaké. Blanka Brunová v kategorii D 8 vyhrála Mistrovství ČR a v srpnu bude hájit barvy České republiky na Mistrovství EU v Rakousku. V rámci kraje se prosazují i další hráči, a to je potvrzením toho, že Planá vykročila správnou cestou. V kategorii D 10 dominovala Kristýna Zítková, a mezi pětici plánských hráček na čele se dostala jen Kretíková z Hartmanic. Brunová byla třetí. V soutěžích chlapců přišly medaile. V šestidílném seriálu Amper v rapid šachu obsadil Roman Miklas třetí místo a na krajském přeboru v kategorii H 8 byl Matěj Slavík třetí.

„Myslím, že takové výsledky jsou po tak krátké době činnosti skoro fantastické,“ konstatoval s radostí trenér Svatoslav Zítek, jehož svěřence čeká o víkendu na závěr sezony šachové soustředění, které organizuje na Butově. Neznamená to však, že by plánští šachisté měli prázdniny. V srpnu se většina z nich zúčastní Letního šachového tábora v Kunovicích na Šumavě. Především Blanku Brunovou čeká příprava na Mistrovství EU a pak hned první víkend v září pojedou dvě nejlepší plánské šachistky Brunová a Zítková na Mistrovství ČR v rapid šachu do Malenovic v Beskydech. „Rádi by smazaly smazaly neúspěch z Mistrovství ČR v Seči, které se jim nepovedlo. Věřím, že se jim to podaří,“ je optimistou plánský trenér.

Od příští sezony se začnou plánské naděje zúčastňovat i soutěží družstev a to i v okresním přeboru dospělých, stejně jako před deseti lety „hvězdná plánská šestka (Vácha, Vrzala, Ťupa, Kotschy, Ticháček, Kánská), která v Přeboru dospělých obsadila třetí místo a jen zásluhou hrubému přehlédnutí J. Ťupy v kvalifikaci v Karlových Varach nepostoupila do České ligy dorostu. „Tato sestava začínala v pozdějším věku a tak věřím, že i v soutěži družstev se v rámci republiky Planá prosadí,“ pravil Zítek.

A jaké mají v Plané cíle do příští sezony? „Jedna medaile z Mistrovství ČR. Největší šance mají v kategorii H 8 Matěj Slavík a Tomáš Kubát. V plánské nejsilnější kategorii D 10 Brunová a Zítková. V soutěžích družstev půjde vzhledem k nízkému věku našich žáků jen o získávání zkušeností a přípravu na příští dva roky, kdy Planá by měla vstoupit mezi šachovou republikovou elitu. Ale uvidíme,“ řekl trenér Zítek a dodal: Závěrem bych chtěl poděkovat Lence Vivodíkové, vedoucí DDM Planá, a řediteli ZŠ Planá – Náměstí Kolesovi, za všestrannou podporu a příkladnou spolupráci. Věřím, že jsme nezklamali a že zásluhou vzájemnému pochopení a úsilí se nám podařilo zviditelnit nejen plánské šachisty, ale i DDM a ZŠ-Planá náměstí nejen v okrese či kraji, ale i v rámci ČR a teď i s trochou nadsázky i v EU.“