Některé z nich už můžete sledovat v dětských či juniorských kategoriích českého šampionátu v autokrosu či rallycrossu.

A co mají tito mladí talentovaní závodníci nejen z domažlického okresu společného? Své první krůčky v motoristickém sportu absolvovali na rallycrossovém okruhu v Domažlicích v rámci každoročního většinou devítidílného seriálu v hobbyrallycrossu Chodský čakan.

I když už někteří z nich postoupili do vyšších pater, zůstávají areálu v metropoli Chodska i nadále věrni a rádi se na závody o čakan podle časových možností vracejí.

Rallycrossový areál AMK Domažlice letos točí už jedenadvacátou sezonu. „Stavět se začal v roce 1996 a je čím dál náročnější ho udržovat a posouvat dál, aby vyhovoval neustále narůstajícím požadavkům na kvalitu a bezpečnost,“ říká předseda domažlického autoklubu a ředitel závodů o Chodský čakan Jiří Stieber.

O provoz areálu se stará stálá parta nadšenců ve volném čase po zaměstnání a bez nároku na finanční odměnu.

„Odměnou je nám právě to, že u nás vyrůstají noví mladí závodníci a vidíme na nich, jak je tenhle sport baví. A také to, že se k nám stále vracejí i když už jezdí na vyšší úrovni třeba mistrovství republiky,“ dodává Stieber a jako příklad vzpomíná na klatovského Jana Talaše. Současný úspěšný rallyový jezdec ve svých osmi letech nasazoval premiérově helmu, kombinézu a usedal za volant závodního speciálu právě na tomto okruhu.

Další z jezdců českého šampionátu, který první závodní kilometry zajížděl v Domažlicích, Jan Matějka z Rožmitálu pod Třemšínem, se dokonce stal mistrem republiky v RacerBuggy. Na medailových postech v autokrosových podnicích nejvyšší kategorie už pravidelně dojíždí také Stanislav Brousek junior z Pasečnice.

Ale nejen chlapci šíří slávu domažlického areálu po celém Česku. Pelhřimovská Agentura Dobrý den, která shromažďuje tuzemské historické rekordní zápisy, eviduje jako nejmladší českou jezdkyni na oficiálních automobilových závodech Janu Míkovou z Tachova. V současnosti patnáctiletá rallycrossová pilotka startovala za volantem poprvé 20. září 2015 ve věku jedenácti let, sedmi měsíců a čtyř dnů.

A kde jinde tomu mohlo být než na trati v Domažlicích. Tam, kde nadšenci vychovávají nové talenty.