Zimní olympiáda dětí a mládeže pro rok 2020 je minulostí. O pořadatelství 9. ročníku zimní verze se koncem ledna podělilo šest měst v Karlovarském kraji. Ve 12 sportech a 33 disciplínách soutěžilo více jak 1300 sportovců. Bojovalo se napříč jednotlivými sporty, kde závodníci získávali body, které se připočítávaly do soutěže družstev.

K celkovému 12. místu Plzeňského kraje výrazně přispěla i Karolína Šperlová z Bernartic na Tachovsku. Třináctiletou dívku uchvátil již v útlém věku snowboard, na kterém v posledních letech sbírá jeden úspěch za druhým. Pro obdivovatelku Lindsey Jacobellis z USA, mimo jiné velké rivalky české olympioničky Evy Samkové, a Alessandra Hämmerle z Rakouska, byla účast na ZODM novinkou a krokem do neznáma. I tak si počínala velice odvážně a odměnou jí byl zisk stříbrné medaile v nejsilnější disciplíně, kterou v jejím podání je bezpochyby snowboardcross.

Závody snowboardistů probíhaly ve Skiareálu Klínovec na sjezdovce Jáchymovská, kde během druhého soutěžního dne olympiády přivítalo mladé naděje sportu slunečné počasí.

Karolína v kategorii mladších dívek nastupovala na start jako nasazená jednička, když si nominaci vybojovala především loňským vítězstvím v celkovém pořadí Českého poháru nebo ziskem bronzu na MČR.

Roli favoritky v úvodní rozjížďce potvrdila a nedala soupeřce z Karlovarského kraje šanci. Cestu k finálovému boji si hlídala i během čtvrtfinálové jízdy, kde za sebou nechala všechny tři soupeřky. V následném semifinále cílem projela jako druhá nejlepší a už se mohla chystat na velké finále, kam se probojovaly čtyři nejrychlejší závodnice z dopoledních a poledních rozjížděk a vyřazovacích bitev. Jednalo se o souboj Jihu proti Západu, když Jihočeský kraj reprezentovala Hajtolová a Hrůšová a prapor Plzeňského kraje držela Šperlová s Volopichovou.

„Na startu jsem se strašně bála, je to totiž mnohem větší závod než běžný republikový šampionát. Škoda, že jsem jela „moc vysoko“ a i proto jsem byla pomalá v rovinaté pasáži. I tak ze stříbrné medaile mám obrovskou radost,“ popisovala důsledky nervozity mladá závodnice.

Studentku Gymnázia Stříbra předčila v souboji o medaile pouze Vanessa Volopichová a tak se pro Plzeňský kraj jednalo o zisk double.

Pro mladé sportovce je velkou akcí i samotné zahájení her, které tentokrát proběhlo v KV Areně, kde hlavní hudební hvězdou byl Mikolas Josef.

„Byla velká čest nastupovat v průvodu těch nejlepších sportovců ze všech krajů, sledovat zapálení olympijského ohně i show probíhající v hale. Je to zážitek na celý život a motivace pracovat na sobě i nadále,“ říkala šťastná Šperlová.

Když má člověk formu, je chybou sedět doma a čekat až přeskočí jinam. Proto i Karolína po komunikaci s jejím trenérem a jedním z hlavních strůjců dosavadních úspěchů Martinem Hálkem krátce po ukončení olympijské show vycestovala do německého Grasgehrenu. Tam v soutěži Nobile Trophy (Mezinárodní mistrovství Německa) obsadila na FIS trati výborné osmé místo. Členka snowboardového oddílu Snowbeasts, který se specializuje na snowboardcross, kralovala v minisouboji českých závodnic a statečně bojovala i se soupeřkami z Německa, Velké Británie, Rakouska, Slovenska či Švýcarska.

„Volala mi den před závodem, že trať je hrozná, že se jí do toho vůbec nechce. Měli jste slyšet ten telefonát po závodě. Samá chvála, super zkušenosti, výzva s kvalitní konkurencí a přání dalšího startu na této akci,“přidává pohled Petra Šperlová, která svou dceru ve sportovním snažení značně podporuje.

Jaké to vůbec je pro děvče z malé vesnice na Tachovsku, připravit se na velké závody, když je v našich podmínkách minimum sněhu? Těžké, velmi těžké. V běžném týdenním režimu je hlavní průpravou atletika, kde je pozornost zaměřena na obratnost, koordinaci, rozsah pohybu, správnou techniku, ale i rychlost, kterou poté může závodník snadněji přenést i na „prkno“.

„Kája dochází na tréninky k Veronice Matulkové a v soutěži družstev i vypomáhá oddílu TJ Baník Stříbro. S otcem občas vyrazí na Klínovec, ale to je opravdu výjimečná událost. Po všech stránkách se snažíme naší dceru podpořit, ale tento sport je opravdu finančně náročný. Vzhledem k tomu, jaké panují klimatické podmínky, obzvlášť tuto zimu,“ zmiňuje za oba rodiče maminka Petra Šperlová.

Díky pochopení školy a dobrým studijním výsledkům se může Karolína účastnit všech soustředění týmu, které díky současným sněhovým podmínkám a možnosti trénovat v potřebné trati probíhají v zahraničí. Jedná se o tréninkové kempy v trvání řádově od prodlouženého víkendu až po celý týden. Snowbeasts snowboard cross team má hlavní zázemí na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách. V průběhu zimy volí tréninky dle aktuálních podmínek v Božím Daru, na Dolní Moravě nebo v Peci pod Sněžkou. Koncem léta Karolína s týmem absolvovala již dvakrát soustředění ve Španělsku, kde zkouší jiné a nové outdoorové disciplíny.

Ve čtvrtek na zámku v Boru Karolína na vyhlášení Nejúspěšnějšího sportovce Tachovska získala titul „Krajánek roku“ mezi mládeží a úspěšné období pokračuje.