Akce se uskuteční ve středu 19. června 2019, kdy přesně v jeden okamžik oslaví společně 80 tisíc běžců na osmdesáti místech po celé České republice mezinárodní Olympijský den. Všichni, kteří se chtějí do akce zapojit, se mohou již nyní přihlásit na stránkách www.olympijskybeh.cz.

Olympijská myšlenka prostřednictvím běhu ožívá přes třicet let a může u toho být opravdu zkrátka každý. Co s sebou potřebujete? Vlastně, téměř nic. Stačí běžecké boty a chuť vyrazit na připravené trasy. Po celé zemi se uskuteční více než osmdesát běhů.

Jak už bylo zmíněno, mezi nimi nebude chybět ani běžecký závod ve Stříbře, který nabídne trasu na 5,5 kilometrů, připraven bude i závod pro ty nejmenší – děti. Ač se bude běhat na osmdesáti místech v celém Česku, budou mít závody jedno společně – a to živý start z éteru Českého rozhlasu Radiožurnál.

Všechny běhy se konají jako oslava celosvětového Olympijského dne, tedy výročí založení Mezinárodního olympijského výboru. Do České republiky přinesl myšlenku Olympijských běhů už v roce 1987 legendární běžec Emil Zátopek.

„Za vším stojí myšlenka, že by se každý měl pohnout a jít si zasportovat. A kdy jindy než právě v den, kdy oslavujeme olympismus, sport a zdravý pohyb,“ říká Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru. „Akce je letos o to významnější, že si připomínáme kromě 125 let založení Mezinárodního olympijského výboru také 120 let od počátků Českého olympijského výboru,“ doplňuje.

ČÁST STARTOVNÉHO PŮJDE NA DOBROU VĚC

V rámci T-Mobile Olympijského běhu účastníci neběží pouze pro sebe, část ze startovného jde totiž na podporu charitativní činnosti České olympijské nadace, jež umožňuje sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin. V roce 2018 bylo České olympijské nadaci takto darováno přes 350 000 Kč. Registrace do všech závodů probíhají na stránkách www.olympijskybeh.cz. Startovné začíná na 100 Kč. Děti do 15 let běží v rámci dětských závodů zdarma.

Hráči Sparty Dlouhý Újezd (zleva) Lucián Gitta, Petr Földeši, Tomáš Janků a Jan Makrlík se radují z gólu do sítě soupeře.
Dlouhý Újezd i přes výpadek zdolal Krchleby